Menu

Google VR ve AR odaklı 3D model sitesi Poly’yi açtı

6 sene ago 0

Yapay zeka üzerinde de oldukça fazla çalışması bulunan Google’dan yeni bir girişim geldi. Daha önce Android’i satın alarak Google Play’i kullanıcıların hizmetine sunan Google, bu sefer de diğer bir uygulama alanı olan VR ve AR üzerine eğildi. Eğiticiler ve yayıncılar için yeni bir site açarak bu alandaki buluşturucu işlev özelliğini devam ettiriyor. Tasarımcılar, artık ürettikleri Poly ile 3D modellerini paylaşarak daha hızlı bir şekilde VR ve AR yazılımlarını üretme imkanına sahip olacaklar.

Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) olarak adlandırılan bu uygulamaları geliştirilmeye devam edilirken, basit uygulamaların önünün açılması için de Google, Poly adındaki yeni servisini ziyaretçilerin kullanımına sundu. poly.google.com adresi üzerinden girilebilen bu servis, AR ve VR geliştiricilerinin hazırladıkları 3D modellerinin herkese sunulmasını sağlıyor.

Örneğin bir VR geliştiricisi, uygulamasını hazırlarken bir bisiklet modeline ihtiyaç duydu. 3D modelleme biliyorsa bisikletini kendi hazırlayabiliyor ancak bunun için normalden fazla bir şekilde vakit harcaması gerekiyor veya 3D tasarımcı çalıştırarak ciddi miktarda ücret ödemesi gibi seçenek bulunuyor.

Google’un yeni Poly servisi ise ihtiyaç duyulan 3D modeli, diğer VR – AR geliştiricilerin siteye yüklediği modeller arasından seçmesine olanak tanıyor. İstediği model seçilebiliyor ve ücretsiz şekilde kullanıyor. Creative Commons lisansı ile çalışan sitedeki çoğu model, sadece kaynak gösterilerek kullanılabiliyor.

Google, Poly’nin henüz binlerce nesneyi kullanıma açmış durumda. Henüz düşük poligonlu modeller yer alsa da kaliteli işlerin yakında yükleneceği aşikar. Bu sayede 3D modelleme yapan sayısında ciddi bir artışın olacağı düşünülüyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir