Menu

Akıllı telefon bağımlılığı okul başarısını düşürüyor

5 sene ago 0

İki üniversitenin Belçika’da yapmış olduğu araştırmaya göre, akıllı telefon olarak bilinen mobil cihazların bağımlılık yaparak öğrencilerin okul başarılarını olumsuz etkilediği ortaya çıktı.

Belçikanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Flaman Üniversitesi yapmış olduğu araştırmaya göre öğrencilerin akıllı telefon bağımlılığı , akademik kariyerlerinde olumsuz bir etki oluşturduğu sonucuna vardı.

Ghent ve Anvers üniversite araştırmacıları birinci sınıfta okuyan  yaklaşık olarak 700 öğrencinin sınav dönemlerinde mobil cihaz kullanım sıklığını incelemeye aldı.

Araştırmada, öğrencilerin her derste ortalama 3, çalışma sırasında ise saat başı 2 kere akıllı telefonunu kullandığı belirlendi.

Bu ortalamanın üstünde telefonun kullanan öğrencilerin sınav notlarının, diğer öğrencilere kıyasla yaklaşık 20 puan daha düşük olduğu görüldü.

Ortalama aralıkta ya da daha az telefon kullanan öğrencilerin sınavlardan geçme oranı yüzde 70 civarındayken ortalamanın üstünde telefon kullanan öğrencilerin geçme oranı yüzde 60,6 olarak belirlendi.

Araştırmaya katkı sağlayan Ghent Üniversitesi uzmanı Simon Amez, “Öğrenciler, akıllı telefonlarını daha çok eğlence için kullanıyor. Ders ve eğlence arasında sıklıkla gidip gelmek ise zihinsel yük ve verimsizliğe yol açıyor.” açıklamasında bulundu.

2010 yılından itibaren hayatımızın en ücra köşelerine dahi giren akıllı telefonların, bizlerden aldığı şey sadece zaman değil. Sağlığın da etkilendiği apaçık bir gerçek olarak görülebilir. Okulda gösterilen tepkiler sonrası yasaklanmanın olması da bu etkiyi azaltmamış durumda. Okuldan çıkan öğrenci akıllı telefonuna sarılmayı dört gözle bekliyor durumda.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir