Menu

Xiaomi, 2020’de Çin’de 1 numara olabilir

5 sene ago 0

Akıllı telefon pazarı her geçen gün genişlerken, ortaya çıkan yeni markalar ve modeller de kullanıcıların ilgisini oldukça fazla çekiyor. Asya pazarında kendine iyi bir konum ayarlayan Xiaomi, Çin’de iyi bir ivme kazanmış durumda. Huawei gibi dev bir firmayla yarış halinde olan firmanın planları uzun vadede çok geniş bir pazarın hakimi olmaya yönelik.

Xiaomi, dünyadaki en büyük akıllı telefon pazarına ilişkin liderlik planlarını planladığını Digitimes.com adlı internet sitesinde açıkladı. Bunu yaparken ki planlarını da değinen şirket yetkilileri, önümüzdeki 2 yıl içerisinde Çin gibi geniş bir pazarda hakimiyet kurmaya yönelik olduğunun altını çizdiler.

Xiaomi, geçen yıl, bazı analistlere göre, küresel akıllı telefon pazarındaki konumunu önemli ölçüde geliştirdi. Çinli üretici firma, pazarda beşinci sırayı kazanmayı başarmış durumda.

Xiaomi’nin yakın gelecek için sahip olduğu hırslar daha da büyük, CEO Genel Sekreteri Lee Jun tarafından yapılan açıklamada, 10 çeyrek süre sonra, 2020 sonbaharında şirket, Çin’deki pazarında akıllı telefon satışlarında birinci sırada yer almayı hedefliyor.

IDC’ye göre, geçen yıl Xiaomi 55.1 milyon akıllı telefonu Çin’de sattı ve pazarın yüzde 12.4’ü ile dördüncü sırasında yer aldı. Şu an için lider olan Huawei, 90.9 milyon adet satış ile pazarın% 20.4’ünü kaplıyor ve bunu Oppo ve Vivo markaları takip ediyor.

Xiaomi’nin 2017’de küresel akıllı telefon pazarındaki payı bir başka analist şirket olan IHS Markit’e göre% 7, bir yıl önce yani 2016’da ise sadece %4 oldu.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir