Menu

Wikipedia’daki engel her an kaldırılabilir

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük bilgi kaynakları arasında yer alan WikiPedia, yaklaşık 6 ay kadar önce siyasi içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle BTK tarafından erişimine engel konulmuştu. Son yapılan açıklamalara göre bu engelin kaldırılması her an gerçekleşebilir. BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Wikipedia’ya olan total erişim engelinin kaldırılması üzerine bir çalışma içerisinde olduklarını açıkladı.

Wikipedia, Türkiye’nin bazı terör gruplarıyla iç içe olduğunu iddia eden iki içerik nedeniyle ülkemizde yaklaşık 6 aydır erişim kapatılmış durumda. BTK Başkanı Sayan, yapılan engel ile ilgili yapılan her konuşmada sitesinin aslında erişim engeline takılmasını istemediklerini, ancak karşılıklı bir mütabakatın da yerine getirilmediğini belirtiyordu. Son alınan haberlere göre ise bizde uzlaşmanın sağlanması için ufak tefek pürüzlerin kaldığı bilgisine ulaşıldı.

CNN Türk’te katıldığı bir programda bazı açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, sitede yer alan 2 içerikte Türkiye’nin terör gruplarıyla işbirliği içerisinde olduğunu belirtmesi sebebiyle dava açıldığını ve Wikipedia’dan bu konuların kaldırılmasını istediklerini dile getirdi. Buna rağmen sırf bu iki içerik nedeniyle sitenin komple erişime engelli olmasını istemediklerini söyleyen Sayan, bu konuda karşılıklı görüşme içerisinde olduklarını açıkladı.

Gelinen son kertede önceden YouTube ve Twitter’la yaşanan olaylara dikkat çekerek belirten Sayan, Türkiye’deki yasaların her şeyden üstün olduğunu söyleyerek şunları aktardı: “YouTube ve Twitter’la da buna benzer bir sorun yaşamıştık. Bizim onlardan bazı isteklerimiz olmuştu ve sonunda karşılıklı uzlaşının sağlandığı bir mekanizma oluşturmuştuk. Benzer bir sürecin Wikipedia ile de gelişeceğini düşünüyorum.”

Görünen o ki yakın bir tarihte Wikipedia engeli kalkacak. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir