Menu

WhatsApp Afganistan’da yasaklandı

6 sene ago 0

WhatsApp Afganistan’da yasaklandı. WhatsApp engellenmesinin ardından pek çok kullanıcı Viber kullanmaya başladı.

Afganistan’ın telekomünikasyon sorumluları geçtiğimiz hafta bazı internet servis sağlayıcı şirketlere yaptırım uygulama kararı aldı. Telekomünikasyon sorumluları WhatsApp ve Telegram uygulamalarının engellenmesi talebinde bulundu. Beraberinde gelen bazı kullanıcılar, bu servislere erişim konusunda sıkıntı yaşadıklarını aktardı ve sonuç olarak engelleme kararı aldılar. Gelen bilgilere göre bu engelleme çok fazla kullanıcıyı etkilememiş. Şimdilik çoğu kullanıcı sorunsuz bir şekilde uygulamalarından faydalanmaya devam ediyor.

Bu engelleme girişiminin nedenleri birkaç detaya dayanıyor ama temel mantık bazı terörist grupların şifreli şekilde mesajlaşmalarının önüne geçmek. Bunlardan mantıklısı olanı yine bu gözüküyor. Ancak mesajlaşma iletişimini engellemek için bu uygulamayı tamamen kapatmak veya durdurmak mantıksız görünüyor.

WhatsApp, Facebook Messenger, Telegram ve Viber gibi mesajlaşma uygulamaları, Afganistan’da yaygın bir şekilde kullanılıyor. Hatta Afgan Kakanlar tarafından da yaygın şekilde kullanıldığı biliniyor.

Aslında iletişimin kesintiye uğraması bir nebze mğmkün olabilir ama tamamen kesilmesi olanaksız görünüyor. WhatsApp yoksa, başka bir uygulama bulunur ve mesajlaşma işlemi yapılır. Hatta öyle ki bazı örgüt yöneticileri gazetecilere, WhatsApp’ın çalışmaması durumunda ulaşabilmeleri için Viber numaralarını dahi gönderdi. Viber için şu anlık bir uygulama görülmüyor.

Hukuki ve teknolojik olarak bazı engeller konulsa da özel için geneli yakmak tercihi tartışılıyor. Bilindiği gibi bazı ülkelerde de WhatsApp yasaklanmış durumda. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir