Menu

Türkiye’nin yerli arama motoru: Yaani

6 sene ago 0

Turkcell ve Yandex ortaklığıyla geliştirilen yerli arama motoru Yaani, Genel Müdür Kaan Terzioğlu tarafından basına tanıtıldı. Turkcell’in düzenlediği Yaani’nin tanıtım etkinliğinde kürsüde konuşan Turkcell Genel Müdürü Terzioğlu, kendi arama motoruna sahip olmanın Türkiye’yi dünyadaki konumu üzerine değindi. Ülkenin sayılı ülkeler arasında yer almanın büyük bir başarı olabileceğine değindi.

Kaan Terzioğlu öncelikle Turkcell’in Gebze/Kocaeli’de kurduğu veri merkeziyle ilgili bilgiler verdi. “Ülke olarak verilerimizin yüde 96’sının yurtdışında tutuluyor.” diyen Terzioğlu, Türkiye’nin en büyük veri merkezi dediği tesis hakkında şu bilgileri verdi;

  1. Retina taramalı kapılar, 33 bin fiber altyapı
  2. Leed Gold ve Tier III sertifikası
  3. 120 dakika yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı
  4. 210 termal kamera, 10 bin m2 kullanım alanı
  5. 6400 kontrol sensörü, 20’den fazla küresel marka..

Kaan Terzioğlu Ankara ve İstanbul’da da yeni veri merkezleri açacaklarını açıkladı. Daha sonra iki buçuk yıldır üzerinde çalıştıkları yerli arama motorunun tanıtımına geçti.

Mobil öncelikli arama motoru: Yaani

Turkcell, yerli arama motoru olarak adlandırdığı yaani’yi beklediğimiz gibi yaani.com.tr üzerinde sunmuyor. Öncelikli olarak mobil platforma yöneliyor. Şu an App Store ve Google Play marketlerinden indirilmeye açık durumda. Müdür Terzioğlu, Yaani’nin özellikle Türkiye’deki kullanıcıların verilerinin yurt içinde tutulacağının altını çizerek dijital reklam hizmeti de sunacaklarını açıkladı.

[irp posts=”1578″ name=”Turkcell ve Yandex’ten Yerli Arama Motoru: Yaani”]

Uzun süredir beklenen bir adım olsa da arama sonuçlarının Google API kullandığı henüz netlik kazanmış değil. Madem yerli, neden Google? Görünümün de basit oluşu eleştirilen noktalar arasında. Zaten eleştiri olmasa, bunca paralar harcanan bu girişim nasıl kendini geliştirecek, değil mi? Yorumlarınızla görüşlerinizi bize bildirin.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir