Menu

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yazıcıları yenileniyor

6 sene ago 0

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yazıcıları edinilen bilgiye göre yenileniyor. İlk parti atımı 20188’de gönderilecek ama hangi tarihte gönderileceği henüz netlik kazanmadı.

İnternetten verdiğimiz siparişler 1-2 gün içerisinde elimize ulaşıyor olsa da dünyamızdan kat kat yukarıda olan ve ulaşımı ancak belirli periyotlarla sağlanan bir uzay istasyonu için bunu sözlemek zor değil, imkansız. Yıllarca süre gelen belirli araştırmalar sonrası belirlenen takvim neticesinde araç gönderme ihtimali daha de yükselir. Bunda ana etken kısa sürede en fazla iş ve en az maliyetle işi tamamlamak yatar. Uzaya gönderilen malzemelerde bu aranırken, gelen verilerin transferleri de belirli bir düzende gerçekleşir. Özellikle büyük boyutlu görsellerin iletimi oldukça zor bir süreci beraberinde getirir. Şu an için Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2 adet yazıcı bulunuyor. Bu yazıcılar 1 ayda en fazla 1000 sayfa veri çıkarabiliyor. Bunlar da acil tahliye bilgileri ve günlük raporları içeriyor. Ek olarak uzay istasyonunda bulunan astronotların ailelerinden gelen fotoğrafları içeriyor. Yazıcıların biri ABD’ye, diğeri Rusya’ya ait olmak üzere hizmet veriyor. Ancak yazıcılar çağımızın teknolojisine oldukça uzak nitelikte oldukları için bu tarz bir değişime ihtiyaç duyulduğu gelen bilgiler arasında. Geç bir adım olduğu aşikar. 3D yazıcıların da oldukça popüler olduğu zamanımızda hala dünyanın tepesindeki bu istasyonda ilkel bir makinenin bulunuyor olmasını biz açıklayamıyoruz ama onların mutlaka geçerli bir nedeni vardır.

[irp posts=”2933″ name=”Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı”]

Yenileme işlemi HP tarafından özel üretilecek olan yazıcı, Envy 5600 modelini baz alınarak yapılacak. Yerçekimsiz ortam, mürekkep tasarrufu, yangın ihtimaline gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak tasarlanacak ve 2018 yılı içerisinde değişim yapılacak. Maliyet hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir