Menu

SpaceX füzeleri ve Falcon Heavy’den sonra Elan Musk’tan ne bekleyeceksiniz?

5 sene ago 0

SpaceX’in önümüzdeki birkaç yıl içinde bir dizi iddialı hedefi var. Şirket, zaten bir aydan fazla olan füze başlatma sayısını artırmayı planlıyor; insanları ISC’ye ve ayın çevresine taşımaya başlamak ve şirketin Mars’ı kolonileştirmek için Elane Musk’un amacına ulaşma yolunu açacak olan BFR’nin geliştirilmesi ve testini tamamlamayı hedefliyor. Oldukça güzel, ama hala tüm resmiyet kazanmadı.

Her şeyden önce, SpaceX Ay ve Mars için planları söz konusu olduğunda, kendi çalışmalarından çok daha fazlasını göstermek zorunda. Ay ve Mars manzaralarının bazı güzel görüntülerine ek olarak, hala Musk’un bu insan yaşam alanlarını nasıl inşa edebileceğine inandığına dair belirli ayrıntıları yok. Genellikle en önemli konulardan birinden kaçındı: radyasyonun bir problem olduğu uzun bir uçuş sırasında insanları canlı tutmak nasıl başarılacak? Ve en önemlisi, tüm çaba nasıl finanse edileceği hala netlik kazanmadı.

Amerika’daki son siyasi değişimin bu planların herhangi birini nasıl değiştirebileceği de belli değil. Musk hala nihai amacının insanları gezegenler arası yolculuğa taşımak olduğunu söylüyor. Ama Donald Trump yakın zamanda aya odaklanarak (kaynağı belirsiz belirsiz) yönergesi politikasını imzaladı. Trump ve onun başkan yardımcısı Mike Penan Falcon Heavy’nin başarıya ulaştıktan sonra Twitter’da Musk’ı tebrik edişine Musk hızla teşekkür etti. SpaceX baştan beri şirketin müşterisi olan NASA’ya başarısını borçludur. Ve açıkçası bunun yakında değişmeyeceğini umuyorlar.

SpaceX’den neyin bekleneceği konusunda kesin olan bir şey varsa, bu planların bazılarının (veya belki de tamamı) en azından birazı değişecektir. Elon Musk gecikmelerden ve tarihleri ​​gözden geçirmekle kalmaz aynı zamanda planlarını tamamen değiştirebilir. Bununla birlikte, bu işlemin sonuçları muhteşem de olabilir. SpaceX füzelerinden gördüğümüz şeylerin o seviyede kalmayacağına emin olabiliriz.

Elon Musk’ın yaptığı röportajı izleyebilirsiniz:

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir