Menu

Samsung’un patronu cezaevinden çıktı

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden biri olan Samsung‘un patronu cezaevinden çıktı. Önceki aylarda tutuklanan ve yolsuzluk nedeniyle yargılanan patron için mahkemeler 5 yıla kadar hapis istiyordu.

Güney Kore devi şirketin patronu olan Jay Y. Lee, pek çok vatandaş tarafından yolsuz patron olarak isimlendiriliyordu. Jay Y. Lee hakkında mahkemede 5 yıl hapis cezası verilmiş, 1 yıla yakın bir süre yattıktan sonra parmaklıklar ardındaki esaretinden geçtiğimiz günlerde kurtuldu.

Samsung’un patronu ceza evinden tahliye oldu

Güney Kore’nin en büyük şirketi olan Samsung’un varisi ve başkan yardımcısı olan Jay Y. Lee, kamu görevlilerine rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu.Uzunca bir süre yargılanan Lee, beş yıl hapis cezasına çarptırılmış ve hapse gönderilmişti. Geçen zamanın ardından bir yıllık tutukluluğu sonra serbest kaldı. Arta kalan dört yıllık sürede ise tutuksuz yargılanarak geçirmek üzere serbest kaldı.

Lee, önceki yıl Güney Kore devlet başkanı Park Geun-Hye’nin yargılanması için yapılan operasyonda adını yolsuzluk skandalına karıştırdı. Yapılan incelemeler sonrasında ise bir parçası olduğu kanıtlandığı için tutuklanmıştı. Savcılar, ilk başta Lee için 12 yıllık bir vermek istedi. Önce 12 yıl, sonra 5 yıla düştü. Ardından da 5 yılın 4 yılı tutuksuz yargılanmaya dönüştürüldü. Son yapılan açıklamaya göre Lee, Şubat 2018 itibariyle 4 yıllık tutuksuz yargılanmaya başladı. Lee’nin erken serbest bırakılışı hala üzerindeki suçlu imajını düzeltebilmiş değil. Zira pek çok kişi hala yolsuz biri olduğu görüşünde.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir