Menu

Samsung’dan 300 Milyon Dolarlık Fon!

6 sene ago 0

Otomotiv sektöründeki bu hızlı ve yıkıcı değişim rekabeti de beraberinde getirdi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden, Seul merkezli bir Güney Kore şirketi olan Samsung Electronics de bu pazardaki payını artırmanın planlarını yapıyor. Samsung Electronics kurduğu Samsung Otomotiv İnovasyon Fonu ile toplamda 300 milyon dolarlık bir fonu otomotiv odaklı girişimlere ödeyeceğini açıkladı. Pazar büyük, piyasa geniş olunca bu pastaya rağbet edenler bu denli büyük firmalar ve fonlar olacaktır.

90 Milyon Dolarlık Yatırım

Samsung Electronics, otomotiv odaklı ilk girişim yatırımını 90 milyon dolar ile Avusturyalı TTech’e yaptı. Bilindiği gibi TTech, Audi ve diğer otomobil markalarına önemli derecede entegre olmuş bir girişim. Bu firmalara otonom sürüş teknolojileri alanında ve güvenlik kontrolleri konusunda destek çıkan bir girişim. Daha önce de yatıırm yaptığı diğer bir firma olan ses teknolojileri üreticisi Harman’ı açıklamıştı. Harman ile birlikte araç teknolojisi geliştirmek için yatırım planlamıştı. Hatta geçtiğimiz yıl Samsung, Harman’ı 8 milyar dolara satın almış ve kendi otomotiv geliştirmesine imkanlar yaratmıştı.

Ancak şirketin yapttığı bu yatırımlar bazı rakiplerine oranla daha düşük geliyor. Çünkü VW, GM ve Daimler gibi firmalar milyar dolarlık yatırımları bu passtadaki paylar için öödüyor. Geleceği şekillendiren bu yatıırımlar, otomotiv sektöründe hızlı büyüme ve rekabete nede oluyor. Uber benzeri bir firma olan Lyft, GM’den aldığı 1 milyar dolarla filosunu daha otonom hale getirmeyi planlıyor.

Apple da otomotiv pazarına girmeye hazırlanırken, Samsung’un daha önce AImotive, Renovo, Graphcorefor gibi gelecek vaat eden şirketlere yatırım yaptığı biliniyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir