Samsung DRAM üretimini artırıyor

Total
0
Shares

Dünyanın en büyük bilişim firmalarından olan Samsung DRAM üretimini arttırmak istiyor. Bunun için bünyesinde bulunan tüm fabrikaları elden geçiriyor. Peki bu değişim fiyatlara nasıl yansıyacak?

Samsung, DRAM üretimini artırmak amacıyla öncelikle Güney Kore’deki Hwasung ve Pyeongtaek fabrikalarında düzenlemeler yapacak. Daha sonra Hwasung’daki 2D NAND flash üretiminin bir kısmını DRAM üretimine dönüştürecek. Bu değişimin ardından Samsung, Pyeongtaek’teki fabrikasında da DRAM üretimi için özel temiz odalar hazırlayacak DRAM üretimi için elverişli ortam hazır hale gelmiş olacak.

Değişimden etkilenecek bu her iki üretim sahasının da 2018’in 1. çeyreğinde faaliyete geçmesi aktarılan haberler arasında yer alıyor. BU işlemlerin ardından üretimin artmasıyla birlikte, 2. çeyrekte DDR4 RAM fiyatlarının negatif yönde bir seyir izleyeceği, yani fiyatların normalinden aşağı satılacağı tahmin ediliyor. Tabii bu durumdan etkilenecek tek sektör PC donanım sektörü olmayacak. Günümüzde kullanılan pek çok mobil cihazda bol miktarda DRAM kullanıldığı biliniyor. Fiyatların negatif şekilde düşmesi, mobil sektöründeki bu hız artışına bir dur denileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz aylarda PC pazarı analizleri 2018 yılında, üretimin artmamasından ötürü masaüstü bilgisayarlarda kullanılan RAM fiyatlarında bir artışın olacağı ön görülüyordu. DDR4 üretimi artarken bu bandın mobil mi yoksa masaüstü mü olacağı aslında çok önemli faktör olacak.

2D NAND üretimin düşürülmesi ise şirketin VNAND ve LPDDR4X gibi yüksek performanslı bellek çiplerine yönelmeyi tercih etmesinden kaynaklı diyebiliriz. Samsung, Nintendo Switch için 2D NAND çiplerini üretmeyi de sürdüreceği gelen haberler arasında. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

Intel VR Projesinden Vazgeçti

Intel, bu yıl Proje Alloy VR kulaklık teknolojisini hiç yayınlamayacak. Teknoloji devi, ortak şirketlere kendi bağımsız VR cihazları için açık referans tasarımı sağlamayı amaçlayan girişimi resmen öldürdü. Intel’in platformu bu yıl başlatması gerekiyordu, ancak RoadtoVR’ye göre, bu…