Menu

Samsung DRAM üretimini artırıyor

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük bilişim firmalarından olan Samsung DRAM üretimini arttırmak istiyor. Bunun için bünyesinde bulunan tüm fabrikaları elden geçiriyor. Peki bu değişim fiyatlara nasıl yansıyacak?

Samsung, DRAM üretimini artırmak amacıyla öncelikle Güney Kore’deki Hwasung ve Pyeongtaek fabrikalarında düzenlemeler yapacak. Daha sonra Hwasung’daki 2D NAND flash üretiminin bir kısmını DRAM üretimine dönüştürecek. Bu değişimin ardından Samsung, Pyeongtaek’teki fabrikasında da DRAM üretimi için özel temiz odalar hazırlayacak DRAM üretimi için elverişli ortam hazır hale gelmiş olacak.

Değişimden etkilenecek bu her iki üretim sahasının da 2018’in 1. çeyreğinde faaliyete geçmesi aktarılan haberler arasında yer alıyor. BU işlemlerin ardından üretimin artmasıyla birlikte, 2. çeyrekte DDR4 RAM fiyatlarının negatif yönde bir seyir izleyeceği, yani fiyatların normalinden aşağı satılacağı tahmin ediliyor. Tabii bu durumdan etkilenecek tek sektör PC donanım sektörü olmayacak. Günümüzde kullanılan pek çok mobil cihazda bol miktarda DRAM kullanıldığı biliniyor. Fiyatların negatif şekilde düşmesi, mobil sektöründeki bu hız artışına bir dur denileceği düşünülüyor.

Geçtiğimiz aylarda PC pazarı analizleri 2018 yılında, üretimin artmamasından ötürü masaüstü bilgisayarlarda kullanılan RAM fiyatlarında bir artışın olacağı ön görülüyordu. DDR4 üretimi artarken bu bandın mobil mi yoksa masaüstü mü olacağı aslında çok önemli faktör olacak.

2D NAND üretimin düşürülmesi ise şirketin VNAND ve LPDDR4X gibi yüksek performanslı bellek çiplerine yönelmeyi tercih etmesinden kaynaklı diyebiliriz. Samsung, Nintendo Switch için 2D NAND çiplerini üretmeyi de sürdüreceği gelen haberler arasında. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir