Kuark Füzyonu, enerji problemlerini bitirebilir

0
172

Bilim insanlarının en çok uzay konusuna, daha sonra da enerji konusuna eğildiğini bilinen bir gerçek. Yaşanabilir bir dünyanın amaçlandığı bir bilim dünyasına fosil yakıtlarının daha az kullanabildiği bir enerji kaynağı elektrik hariç bulunamadı henüz. Bilim insanları, yaptıkları son araştırmalara göre nükleer füzyonun 10 katı kadar enerji sağlayabilen kuark füzyonunu keşfettiği açıklandı.

Peki nedir bu kuark füzyonu?

Tel Aviv Üniversitesi ile Şikago Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının ortak çalışmalarına göre kuarkların füzyonuyla ortaya çıkan bu yeni enerji, nükleer füzyondan 10 kat daha fazla enerji üretiyor. Nükleer füzyon üzerine çalışmalar günümüzde henüz devam ediyor. Neredeyse “sonsuz enerji” gözüyle bakılan nükleer füzyonun ötesinde, kuark füzyonuna yönelik çalışmalar da son verilere bakınca önem kazanacağı söylenebilir.

Peki kuark nedir? Kuark, atomların proton ve nötronlarını oluşturan daha küçük parçacıklar demek. Yukarı, aşağı, alt, üst, tılsım ve acayip olarak adlandırılan 6 farklı çeşidi barındıran kuarklarla ilgili çalışmalar, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda devam ediyor. Atomları yüksek hızda birbirine çarpıştıran bilim insanları, parçacıkların atomlardan koparak başka parçacıklarla bütünleşerek, 3 kuarktan oluşan baryonlara çevriliyorlar.

Kuarkların birleştiğinde ortaya enerji çıkardığı, daha önceki bir araştırmada anlaşılmıştı. Bilim insanları, 2 tane tılsım baryonunun kaynaştırılmasıyla ortaya çıkan enerjiyi 130 mega elektron volt (MeV) olarak kaydetti. Nükleer füzyonda ise ortaya 12 MeV enerji geliyor.

Bulguların motivasyonuyla çok daha ağır alt kuarkları araştıran bilim insanları, teorik olarak 138 MeV’e kadar enerji ortaya çıkabildiğini kaydetti. Bu güç, hidrojen bombalarında gerçekleşen hidrojen füzyonunun 8 katına denk geliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a reply