Rusya’da soyu tükenmiş aslan kalıntıları bulundu

Total
0
Shares

Muhtemelen son buzul çağından kalma bir mağara aslan yavrusunun dondurulmuş kalıntıları yakın zamanda Rusya’da bulundu.

Organları, kabaca bir yaşındaki yavruların kalıntılarının geçtiğimiz Eylül ayında Rusya’nın kuzeydoğu bölgesi olan Yukatia bölgesinde yerel bir mukim tarafından bulunduğunu bildirildi. Soğuk Sibirya bölgesinin tarih öncesi buluntular vermesi ilk kez değil.

Bölgenin permafrostu ya da kalıcı olarak dondurulmuş zemin, türlerinin soyu tükenmeden on binlerce yıl sonra bile mağara aslanları ve yün mamutları gibi hayvanları koruyabiliyor.

Yeni yavrular Uyan ve Dina adlarında benzer iki dondurulmuş ve bozulmamış aslan yavrusunun bulunmasından sadece iki yıl sonra ortaya çıktılar. Yaklaşık 12.000 yıl öncesine dayanan Uyan ve Dina isimleri verilen aslanlar, iyi korunmuş bu devlette bulunan ilk tarih öncesi mağara aslanlarıydı.

Interfax’a göre, Rusya’nın ana bağımsız haber ajansı olan ve henüz adlandırılmayacak yeni yavru kimseler ülkenin Cumhuriyet Bilimler Akademisine verildi. Uyan ve Dina’yı inceleyen aynı paleontolog Albert Protopopov, yeni yavruyu inceleyecek.

Yaklaşık iki ila üç haftalık dönemde (dişlerine girmeden) ölen 2015 yavrularının aksine, yeni yavru kabaca bir yaşındayken öldü gibi görünüyor. Diş büyümeye yetecek kadar yaşlı olduğu için, bilim adamları yavruların kalıntılarını oldukça doğru bir şekilde tahmin edebiliyor olabilirler.

Mağara aslanları kabaca 10.000 yıl önce soyu tükenmişti. Küçük bilim adamları, kemikleri ve parçaları izleyerek onları biliyorlardı. Günümüz aslanının bir alt türü olan kedi, bazen bozkır aslanı olarak adlandırılır; çünkü çimenlerdeki Avrupa bozkırını sarmalamıştır.

Yavrunun videosunu çıkartırken aslan kalıntıları gözle görünür durumda. Kişinin önkolunun kabaca boyutu olan yavrusu kompakt ve grileşmiştir, ancak bireysel pençeleri hala ayırdedilebilirdir. Kürk kümeleri hala hayvanın vücudundan çıkıntı yapıyor. Belki de en dikkat çekici olan, pençelerinden birinde duran yavruların yüzüdür.

Yavrunun erkek mi yoksa kadın mı olduğunu görmek için daha fazla analiz yapılacaktır.

Aslan ile ilgili yayınlanmış bir video mevcut:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…