Rusya’da soyu tükenmiş aslan kalıntıları bulundu

0
197

Muhtemelen son buzul çağından kalma bir mağara aslan yavrusunun dondurulmuş kalıntıları yakın zamanda Rusya’da bulundu.

Organları, kabaca bir yaşındaki yavruların kalıntılarının geçtiğimiz Eylül ayında Rusya’nın kuzeydoğu bölgesi olan Yukatia bölgesinde yerel bir mukim tarafından bulunduğunu bildirildi. Soğuk Sibirya bölgesinin tarih öncesi buluntular vermesi ilk kez değil.

Bölgenin permafrostu ya da kalıcı olarak dondurulmuş zemin, türlerinin soyu tükenmeden on binlerce yıl sonra bile mağara aslanları ve yün mamutları gibi hayvanları koruyabiliyor.

Yeni yavrular Uyan ve Dina adlarında benzer iki dondurulmuş ve bozulmamış aslan yavrusunun bulunmasından sadece iki yıl sonra ortaya çıktılar. Yaklaşık 12.000 yıl öncesine dayanan Uyan ve Dina isimleri verilen aslanlar, iyi korunmuş bu devlette bulunan ilk tarih öncesi mağara aslanlarıydı.

Interfax’a göre, Rusya’nın ana bağımsız haber ajansı olan ve henüz adlandırılmayacak yeni yavru kimseler ülkenin Cumhuriyet Bilimler Akademisine verildi. Uyan ve Dina’yı inceleyen aynı paleontolog Albert Protopopov, yeni yavruyu inceleyecek.

Yaklaşık iki ila üç haftalık dönemde (dişlerine girmeden) ölen 2015 yavrularının aksine, yeni yavru kabaca bir yaşındayken öldü gibi görünüyor. Diş büyümeye yetecek kadar yaşlı olduğu için, bilim adamları yavruların kalıntılarını oldukça doğru bir şekilde tahmin edebiliyor olabilirler.

Mağara aslanları kabaca 10.000 yıl önce soyu tükenmişti. Küçük bilim adamları, kemikleri ve parçaları izleyerek onları biliyorlardı. Günümüz aslanının bir alt türü olan kedi, bazen bozkır aslanı olarak adlandırılır; çünkü çimenlerdeki Avrupa bozkırını sarmalamıştır.

Yavrunun videosunu çıkartırken aslan kalıntıları gözle görünür durumda. Kişinin önkolunun kabaca boyutu olan yavrusu kompakt ve grileşmiştir, ancak bireysel pençeleri hala ayırdedilebilirdir. Kürk kümeleri hala hayvanın vücudundan çıkıntı yapıyor. Belki de en dikkat çekici olan, pençelerinden birinde duran yavruların yüzüdür.

Yavrunun erkek mi yoksa kadın mı olduğunu görmek için daha fazla analiz yapılacaktır.

Aslan ile ilgili yayınlanmış bir video mevcut:

Leave a reply