Menu

Rusya, Bitcoin kenti kuruyor

5 sene ago 0

Rusya, dijital para birimi Bitcoin üzerine daha önce çalışmalar yapacağını açıklamıştı. Pazarın büyüklüğü üzerinde hakimiyet kuramasa da yer edinme çabası çoğu çevrelerce olumlu karşılanmıştı. Şimdi ise Sibirya’da sadece kripto para madenciliği yapılacak yeni bir şehir kurma planlanıyor. Rus medyasına göre, Sibirya’nın özellikle enerji maliyetlerinin düşük olması gerekçe gösterilerek kripto para madenciliğinde yükselen bölgelerden biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Russia Today adlı internet sitesinin yaptığı habere göre, bölgedeki halka ve yönetime mali kaynak oluşturması beklenen projenin, ileride ABD’deki Silikon Vadisi’ne rakip olabileceği tahmin ediliyor.

[irp posts=”1703″ name=”Bitcoin Nedir? A’dan Z’ye Bitcoin Rehberi”]

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı olan Duma vekillerinden Boris Çernişov ise kurulacak bu şehrin bölgedeki büyük hidroelektirik tesislerle entegre şekilde olacağını açıkladı. Çernişov, “Çin sınırına yakın bir bölgede böyle bir şehir yaparsak, yurt dışından ciddi bir yatırım gelir ve bir iş merkezine doğru yol alır.” dedi.

Sibirya, bölgede enerji maliyetlerinin ucuz olması sebebiyle son zamanlarda kripto para madenciliğinin popüler yerleri arasında bulunuyor. Irkutsk kentinde, elektiriğin Moskova’ya göre beş kat daha az olması, bölgede kripto para madenciliğinin popüler olmasının en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

[irp posts=”2989″ name=”Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinde”]

Rusya’da Bitcoin’in ve diğer kripto paraların satışı ya da madenciliği henüz yasal değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir süre önce hükümete, Bitcoin ve diğer kripto paraların ticareti ve madenciliğiyle ilgili 2018’e kadar bir yasal düzenleme yaması talimatı vermişti. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir