Raw Formatı Olan Harddiskleri NTFS’e Çevirme

Total
0
Shares

Raw Formatı Olan Harddiskleri NTFS’e Çevirme

Bilgisayarı yönet kısmında ve BİOS ayarlarında görünen; ancak USB’yi bilgisayara taktığımızda görünmeyen bir durumla karşılaştıysanız bu konuya gelmiş bulunmaktasınız. Bu sorunun forumlarda yöntemleri sıralanmış olsa da çoğu teknik hatayla sonlanmakta. Size anlatacağımız yöntem ile Raw formatı en kestirme ve net olan yöntemle çözüme kavuşturacaksınız. Öncelikle sorunun temeline inelim.

RAW nedir?

RAW, dijital fotoğraf makinelerinde filmin karşılığı olan sensör üzerine düşen görüntü dijital işlemci tarafından sayısal verilere dönüştürülüp fotoğraf haline getirilir. Çekim sırasında belli işlemlerden geçen ham görüntü genelde JPEG bazen de TIFF dosya biçimine dönüştürülür.

Esasında kaliteli bir çekim için RAW format candır. Ama sorunumuzdaki esas sıkıntı RAW formattır. RAW’a dönüşmesinin en temel nedeni bilgisayarınızı istenilen şekilde kapatmamanız veya HDD üzerinde kalıcı hasarlar bırakmanızdır. Aniden RAW formatına dönüşür ve kolay kullanılmaktan çıkar.

RAW formatına dönüştüğünü nasıl öğrenirim?

Masaüstünde Bilgisayarım üzerinde sağa tıklayıp Yönet diyin. Gelen pencerede Disk Yönetimi diyip biraz bekleyin. Tabii bu arada HDD’niz bilgisayarınıza takılı halde bulunsun. Orta-alt kısımda HDD’nizin formatını göreceksiniz. Eğer NTFS ya fa FAT32 değilse sorunu çözmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Gerekli Programımız Nedir?

Bu işlem için kullanacağımız prgramın adı EASEUS Partition Master Professional Edition’dır. Gezginler.net üzerinden de indirmek mümkün. Son sürümdür muhtemelen ve işinizi görecek özellikler sahiptir.Aynı şirketin Partition Table Doctor adlı yazılımı da var. Yine aynı şirketin bir de Easeus Data Recovery Wizard adlı bir programı var. O program yardımıyla RAW’a dönüşen içi dolu bir diskteki bütün dosyalarınızı kolaylıkla kurtarabiliyorsunuz. Ancak bizim işimizi EASEUS Partition Master Professional Edition görecektir. (indirme adresi easeus.com)

Raw HDD Nasıl NTFS’ye Çevrilir?

Programın kullanımı aşağıdaki görselde sıralı şekilde gösterilmiştir. Özetle: programı indir > kur> diski seç > tarat > recover > kapanış.

raw-formati-olan-harddiskleri-ntfse-cevirme

Eksik olan bir yer veya takıldığınız noktaları aşağıdaki yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

Intel VR Projesinden Vazgeçti

Intel, bu yıl Proje Alloy VR kulaklık teknolojisini hiç yayınlamayacak. Teknoloji devi, ortak şirketlere kendi bağımsız VR cihazları için açık referans tasarımı sağlamayı amaçlayan girişimi resmen öldürdü. Intel’in platformu bu yıl başlatması gerekiyordu, ancak RoadtoVR’ye göre, bu…