Menu

Osiris-Rex Uzay Aracı Dünya’yı Teğet Geçecek

6 sene ago 0

NASA’nın (Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi) geçtiğimiz yıl araştırmaları için gönderdiği Ossiris-Rex isimli uzay aracı dünyanın çekimine kapılıp dünyayı teğet geçecek. “Bennu” ismi verilen gök taşını araştırmak için gönderilen Osiris-Rex, görevini icra ederken dünyanın yakınında geçmek durumunda kaldı. Bu da olası bir tehlikeyi arz ediyor. Dünyanın yakınından geçmesi çekim gücüne bağlı olarak dünyaya düşmesi anlamına geliyor.

Uzay Aracı Antarktika Üzerinden Geçecek

Bennu gök taşını araştırmak amacıyla gönderilen Osiris-Rex, uzay hız birimine bağlı olarak saatte 31 bin kilometre hızla hareket ediyor. Bennu’yu takip eden uzay aracı dünyamızdan yaklaşık olarak 17 bin 700 kilometre uzaklıktan geçeceği bilim insanları tarafından tahmin ediliyor. Bu da Antarktika üzerinden bir geçiş demek oluyor.

NASA’nın ggönderdiği uydunun yolculuğu esnasında kestirme olarak Dünya’nın yörüngesindn geçmesi planlanıyor. çünkü çekim kuvvetş sayesinnde bir hızlanma olacak ve Bennu’ya ulaşması daha kısa bir zamanda gerçekleşecek. Planlananlar doğru bir şekilde giderse önümüzdeki yıl Bennu’ya Osiris-Rex ulaşmış olacak. Ulaştığı anda bir miktar kaya parçası toplayarak görevini tamamlamış olacak.

Görev 2011’de Başladı 2025’te Bitecek

Osiris-Rex’in oluşturulma süreci 2011 yılında başladı. Bennu’dan aldığı bulguları dünnyaya ulaşştırması ise 2023 yılını bulacak. Bu süre zarfında yaklaşık 500 metre çapındaki Bennu’da araştırmalarını sürdürecek. Bulguların annalizi ve resmi açıklama ise 2025 yılını bulacak. Osiris-Rex uydusunun görevlerini ve sürecini NASA’nın sitesinde görmek için tıklayın.

Dünya’dan teğet geçerken herhangi bir aksaklık yaşamamak için NASA tüm önemleri almış bulunuyor. Osiris-Rex uzay aracının ulaşmaya çalıştığı Bennu gök taşı ve dünya üzerindeki bazı dev yapıların karşılaştırması:

 Görev sürecini gösteren görsel:

Görsel: NASA

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir