Menu

Olimpiyat oyunlarına siber saldırı

5 sene ago 0

The Guardian üzerinde paylaşılan haberde yer alan bilgilere göre 2018 oyunlarına yönelik yapılan bazı siber saldırıların olduğu dedikoduları ve bu işin altında sporcularının doping sebebiyle ceza aldığı Rusya’nın bulunmuş olduğu söyleniliyor. Pyeongchang 2018 sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren ülkenin kim olduğu hakkında bilgi alamıyoruz ancak bir siber saldırı yapıldığını ve sunucuların güncellendiğini görüyoruz. Sung Baik problemin kendi aralarında saklı olacağını, kaynağı açıklamayacaklarını ve bu konu hakkında açıklamalarda bulunmayacağını da söyledi.

Olimpiyat Komitesi iletişim şefi Mark Adams gazetelere yaptığı açıklamalarda yapılan siber saldırı hakkında kamuya hiçbir şekilde açıklama da bulunmayacaklarını, fakat en son bir rapor paylaşacaklarını ifade etti. Adams’a bu konu ile alakalı olimpiyat yeri sınırına 80 km uzaklıkta bulunan Kuzey Kore’nin bu olay ile alakalı herhangi bir bağlantısı olup olmadığı hakkında da sorular soruldu.

Reuters sitesinde yapılan haberde Rusya’nın herhangi bir şekilde siber saldırıyı kabul etmediği belirtildi. Rus Dışişleri Bakanlığı konu hakkında yaptığı konuşmada dünyaya hiçbir delil sunulmayacak ifadelerini kullandı. Bununla birlikte olimpiyat oyunlarına yapılan saldırı ciddi bir saldırı görünmüyor, olimpiyatlar bu gibi durumlarda sürekli hedef alınıyor. Times gazetesi yaptığı açıklamada, saldırıyı gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının arkalarına devlet desteği aldıkları ve hafta boyunca sistemlere saldırı gerçekleştirdikleri görülmekte. Fakat Soçi 2014 olimpiyat oyunlarından bu zamana kadar yetkili kişiler bilgisayar korsanlarına karşı belirli sıkı önlemler almakta.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir