Karıncaları zombi yapan parazit!

Total
0
Shares

 

Tabiatın vazgeçilmez parçası karıncaların, kendi arzuları haricinde hareket ederek yönlendirmeyi sağlayan bir parazit, çok uzun zamanlardır alanında uzman araştırmacılar tarafından deneylere konu oluyordu. Karıncaları bir nevî zombileştiren bu  parazit mantar özellikleriyle alakalı hayrete düşüren nitelikleri ile gündem konusu olmayı başarı.

Çevreciler ve tabiatın kendi döngüsünü savunanlar tarafından akla ilk gelen soru ise: Zombileştiren parazitlerin karıncaları öldürüp öldürmediği oldu. Bunu bizler de oldukça merak ederek peşine düştük!

Gerilim, korku ve daha çok bilim kurgu türlerinin vazgeçilmez kahramanları olan zombiler, gerçek hayatlarımızda, artık varlıklarını sürdürüyor, şeklinde bir iddia öne sürersek öyle zannediyorum ki yanılıyor olmayız. Karıncaları kendi arzu ve istekleri haricinde hareket etmeye ve çalışmaya odaklayan bu yeni buluş ürünü parazit mantar, bir nevî onları zombileştirerek farklı bir türe bürünmesine sebep oluyor.

Ophiocordyceps unilteralis ismini taşıyan bu yeni parazit mantarının, karıncaların zombileşmesine sebebiyet verdiği çok daha evvelden keşfedilmişti. Karıncaların kendi arzuları doğrultusunda davranış sergileyememesinin sebebi olarak da bu yeni parazit mantarın beyine ulaşarak ve oraya yerleşerek,  beyni kendi yönlendirdiği şekilde kontrol ettiği biliniyordu.

“Proceedings of the National Academy of Scientists” adlı bir dergide yayımlanan makaleye kadar bu böyleydi. Yayımlanan bu makalenin söylediklerine göre bahsi geçen parazit, zannedilenin aksi yönünde karınca beynini ele geçirme işlemini yapmıyor hatta ve hatta yalnızca oraya dokunmuyor.

Daha açıklayıcı olmak gerekirse karıncanın bedeni ve kafası da dahil olmak üzere bütün kas ve iskelet sistemini ele geçiren bu yeni parazit mantar, karıncanın yalnızca beynine dokunmuyor. Kontrol noktası tek olan bir merkezden bütün vücudunu kontrol ediyor. aksi yönünde karınca beynini ele geçirme işlemini yapmıyor hatta ve hatta yalnızca oraya dokunmuyor.

Bu anlatılanları başardıktan sonra karınca hayatında paraziti yaygınlaştırmak amacıyla diğer karınca türlerine de yönlendirirken, karıncaların oldukça ürkütücü bir biçimde hiçbir hareket yapamadığı gibi bütün süreci tükenene dek izliyor.

Bilim insanlarınca ve diğer bilim kurumların yaptığı  kapalı kapılar arkasındaki deneyleri ve yürütmeye devam ettikleri çalışma ve araştırmaların olumsuz yöne doğru ilerlemesi neticesinde ortaya çıkan zombi filmlerini, akıllarımıza işleyen bu olayla birlikte, diliyoruz ki kötü insanların kötü amaçlarla yürüttüğü çalışmalara malzeme olmaz.

Ürkütücü teorilerin de oluşmasına mani olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…