Menu

İnsan vücudundan elektrik toplayabilen teknoloji

5 sene ago 0

İnsan vücudu adeta bir jeneratör misâli elektrik üretebilmektedir. Bahsettiğimiz hususta yaşanan en yaygın problem ise üretilmesi mümkün olan bu enerjiyi elektriğe kolayca dönüştürebilmek! Yeni teknoloji sayesinde bu enerji, kolayca toplanabilmekte.

İçinde bulunduğumuz dünyada insanlar, yaşamları sürecinde karşılaştığı olumsuz durumlardan dolayı stresli bir sürece giriyor. Stres içindeki

insanlar olarak, daha rahatsız, daha huzursuz, oldukça mutsuz ve kontrolsüz olabiliyoruz. Tabir-i caizse sanat dizgisini henüz ayrıntılı bir şekilde çözemediğimiz organik maddelerde, hayati fonksiyonların devamı için enerji üretimi yapan bedenlerimiz, bu süreçle birlikte telefonlarımız için de elektrik üretmesi mümkün hâle gelecek.

Uzatılması hâlinde ya da sıkıştırılması hâlinde enerji üretme kabiliyetini gösteren, hatta kalp pilinden kıyafetlere kadar, pek çok alanda kullanımı mümkün olan, bu  ince, esnek, lastikli teknolojik alet sayesinde bedenlerimizden de kolayca enerji sağlayabilmemiz mümkün olacak. Piezoelektrik etkinin imkânlarıyla bize sunulan bu yeni ve değer taşıyan teknolojinin, mekanik enerjiyi, titreşim sayesinde üreterek ses dalgalarına dönüştürmesi hatta dönüştürdüğü  bu ses dalgalarının da elektrik enerjisine dönmesi olanağı hayatımızı oldukça kolaylaştıracağa benziyor.

Aslında bilinene göre piezoelektrik etki hususunda bazı araştırmalar da bulunuyordu; fakat İsviçre Materyal Bilim ve Teknoloji Federal Laboratuarları Empa Biriminin çalışanı olan Dorina Opris, keşfedilen bu yeni teknolojiyi değerlendirerek  elastik malzemelerle harmanlamayı başardı. Yeni geliştirilen bu teknoloji çok yönlü bir hususu da bizlere sunuyor; ancak bu teknolojiyi günlük hayatta kolayca uygulayabilmek sanıldığı kadar basit bir işlem değil. Dolayısıyla, gelecek nesiller ve bilim dünyasına uzun süreçte ümit vadeden bir bilgi olmasa da, günümüz için bu teknolojinin getirileri ile alakalı çok da fazla beklentiler içine girmemek gerekir.

Bahsi geçen bu yeni teknoloji ile birlikte basınç sensörleri, kalp pilleri ve daha birçok tıbbî aletlerin de tasarlanabilmesi mümkün hâle gelecek. Gelecek nesillerin bu teknolojiyi kullanması yaygınlaştıkça, insanlar, yanlarında  bir USB güç kaynağı ile birlikte gezerek hayatlarını çok daha kolaylaştıracak gibi görünüyor. Bu yeni teknoloji ile alakalı dileğimiz ise, elbette, bahsi geçen bu güç kaynağının, daha hızlı şarj edebilme teknolojisini de desteklemesi diyebiliriz.

Öyle zannediyorum ki bu yeni teknolojinin herkesçe kullanılabilir hâle gelmesi demek, “Cyborg” için de ilk adım demek olacak. Kalbimizin kenarına ya da daha yakın bir bölgesine yerleştirerek, kalp hareketi ile birlikte sağlanabilecek enerjiyle, daha pek çok elektronik alet kullanılabilinecek.

Bu hususta sizlerin de düşüncesi elbette çok mühim! Siz ne dersiniz? Bahsi geçen bu yeni teknoloji sayesinde; ancak televizyonlarda gördüğümüz bilim kurgu filmlerin başrolü olmamız yakın görünmüyor mu?”

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir