IBM 50 kubit kuantum işlemci prototipi üretti

Total
0
Shares

Dünyanın en önemli işlemci üreticilerinden biri olan IBM, son zamanlarda büyük atılımlarla adından sıkça söz ettiriyor. Son olarak yaptığı iş ise rakiplerine büyük fark attıracak cinsten. Intel’in yaptığı transferler ve çalışma takvimine eklediği yeni yeni projeler bu alanda rekabetin eskiye nazaran daha da arttığını gözler önüne sermiş bulunuyor.

Yeni bir sektör haline gelen kuantum bilişim alanında IBM başarılı çalışmalarıyla dikkat çekmeyi başarıyor. Şirket en son, ilk 50 kubit kuantum bilgisayar prototipini hazırladıklarını açıkladı.

IBM kuantum bilişim alanında bir ilki başardı

IBM ayrıca, şirketlere ve bilime bulut bilişim çözümü olacak bir 20 kubit işlemci getireceklerini de duyurdu. Bu işlemci, istemci kullanımı ve genişletilmiş geliştirici araçları için önemli bir vazifeye sahip olacak.

20 kubit makine, ortalama 90 mikro saniyelik önceki nesil kuantum işlemcilerle karşılaştırıldığında tutarlılık süresini iki katına çıkarıyor. Ek olarak da 50 mikro saniye ortalama özelliğine sahip. Ölçeklendirme için tasarlanan makinin 50 kubit prototiple benzer performansa yetkin olduğu da belirtiliyor.

IBM Q deneyimi ve ticari programındaki düşünülen ise, iş ortaklarına önemli sorunların çözümünde kuantumun olanaklarını tanıtmayı hızlandırmak olduğu ifade ediliyor.

Geleneksel bilişim 1 ve 0’lardan yararlanırken, kuantum bilişim dolaşıklık ve süper pozisyon olarak adlandırılan farklı şekilde etkileşim kuran kubitler olarak adlandırılan parçacıklar kullanıyor. 20 kubit ilerleme oldukça önemliyken, 50 kubit versiyonun önemini anlamaya çalışmak daha ötesine geçiyor. Şirketin bundan 1,5 yıl önce 5 kubit bilgisayarlar ile çalıştığını ve geçtiğimiz sene 16 kubite geçtiğini söylersek ilerlemenin ne derece hızlı olduğunu görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

Intel VR Projesinden Vazgeçti

Intel, bu yıl Proje Alloy VR kulaklık teknolojisini hiç yayınlamayacak. Teknoloji devi, ortak şirketlere kendi bağımsız VR cihazları için açık referans tasarımı sağlamayı amaçlayan girişimi resmen öldürdü. Intel’in platformu bu yıl başlatması gerekiyordu, ancak RoadtoVR’ye göre, bu…