Menu

Firefox, Quantum sürümüyle geliyor

5 sene ago 0

Dünyanın en fazla kullanılan tarayıcılar gün geçtikçe güçleri güç katmaya çalışıyor. Rekabetin başarı getirdiği bir dünyada bu tarz gelişmeler iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Apple gibi bir dünya devi bile web tarayıcı işinde oldukça iyi bir yer kat etmiş durumda. Mozilla’nın Firefox ile getireceği 57. sürümüyle de performansı artık ikiye katlanıyor.

Google Chrome, ilk çıktığından bu yana oldukça iyi bir ivme kazandı. Rakipleri de benzer şekilde ilerleme kaydetti. Ancak bu kadar ön plana çıkmadan önce tarayıcılar arası büyük bir performans savaşı yaşanıyordu. Chrome’un çok aşırı hızlı olması, kısa sürede pek çok kullanıcı tarafından benimsenmesine ön ayak olmuştu. Firefox da yeni çıkaracağı sürüm 57 ile büyük bir performans ilerlemesi kaydetmeye hazırlanıyor.

Mozilla’nın son sürümdeki iddiasına göre ise Quantum adını verdikleri bu yeni sürüm, Firefox’un performansını  yüzde 100 oranında artırıyor. Yüzde 30 daha az RAM kullandığını iddia eden bu yeni isimli Quantum’un birden fazla işlemci çekirdeğinden daha iyi faydalandığı gelen yeni haberler arasında yer alıyor.

Yeni gelen bu sürümün bugün yayınlanması bekleniyor. Bu yeni sürüm ile beraber WebExtension API ile hazırlanmamış olan tüm eski eklentilere olan destek de sona eriyor.

Şu an gelmiş bir haber henüz yok. Geldiğinde haberdar olmak için sitemizi takip etmeniz yeterlidir. Siz bu yeni sürüm hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizle ve diğer takipçilerimizle paylaşın, yayınlayalım.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir