Menu

Patlayıp Süpernova olmasına rağmen ölmeyen yıldız

5 sene ago 0

“iPTF14hls”,  yıldızlarla alakalı mevcut bilgileri tekrar sorgulamamızı istiyor!

“Büyük patlamanın etkisiyle oluşan toz bulutlarıyla birlikte, öncesinde varlığını sürdürmüş; fakat dağılmış olan diğer yıldızların meydana getirdiği yeni yıldızlar; tükenme tehlikesinden kurtulamama noktasına geldiğinde, şaşaalı bir biçimde infilak ederek süpernovaya dönüşür. Daha sonra da ufuk çizgisindeki güneşin akşam vakti battığı gibi yavaşça gözden kaybolur.”

Günümüze gelene dek yıldızların yaşam döngüsü hakkında ortaya konan veriler bu biçimde idi; ancak bir yıldız, çok farklı bir senaryo çizgisinde yaptığı yolculuk ile astronomi biliminin, mevcut verilerini, yeniden “kontrol etme ve kanıtlama gereği duyma” noktasına yöneltmiştir.. iPTF14hls ismini taşıyan süpernova, geçtiğimiz yarım asır boyunca birkaç kez infilak etti. Varlık süresini tamamlayıp öldükten sonra, artık olmaması gerekirken çevresindeki maddeleri çekim gücü etkisiyle kendine çekerek, çöktü ve, yeniden infilak etti.

Araştırmacılarımız, gözlemleri netîcesinde,  iPTF14hls ismindeki süpernovanın 2014 senesinde infilak edip yavaşça sönüşünü seyrettikten birkaç ay sonra, yeniden parlamaya başladığını fark etti. Geçmiş kayıtlara bakan araştırmacılarımız, 1954 senesinde aynı yerde bir süpernova daha tespit edilmiş olduğunu gördü.

Güneş’ten tahmini olarak 50 kat daha büyük olan bu yıldızın, uzun zamandır devam etmiş olan direnciyle alakalı bir tespit henüz yapılmadı. İnsanlığın, güncellenmiş fizik bilgisinde, bu ebatlara sahip bir yıldızın işlememesi ihtimaller arasında bulunuyor. Bir diğer düşünce ise yıldızın kendi çekirdeğinde mevcut olduğu düşünülen bir anti-madde.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir