Facebook’tan oyun yayıncıları için yenilik

0
124

Facebook son zamanlarda dikkat çekecek yaratıcı içerikler ortaya sunabilecek kişileri kendi tarafına çekmek için belli çalışmalar yapıyor. Şirket yapmış olduğu açıklamada oyun yayıncıları ile çalışarak bu konu için bir pilot program yapmaya başlayacağını duyurdu. Facebook halen en büyük sosyal medya ağı olma özelliğini elinde bulundururken ekleyeceği yeni özellikler ile kaybetmiş olduğu kullanıcıları tekrardan kazarak yeterli olacak miktarda kullanıcı kazanmak istiyor. Şirket son dönemlerde bu konu hakkında gelişmek için haber akışı başta olmak üzere bazı değişiklikler yapmaktadır. Şimdi yapacağı programla oyun yayını yapan kişilerin Facebook üzerinden belli bir kitle oluşturabilmesini, Oculus ve İnstagram gibi diğer platformlar üzerinden canlı yayınlarla oyun oynanabilmesini hedefliyor.

Yapacağı bu durum için belli araçlar geliştiren şirket tekrardan aktif bir şekilde en çok kullanılan sosyal ağ olmayı düşünüyor. Şirket yapacağı bu uygulama ile site üzerinden kullanıcıların yayıncıyı izleyebilmek için belli bir miktar ödeme yapması gerektiğini söylüyor. Şuan pilot bir proje olan bu programla ilgili fazla bir bilgi olmasa da Twitch benzeri bir platform olacağı bekleniyor. Facebook gelecek için bazı planlarının olduğunu ve programı şimdilik yaymayı planladığını açıkladı.

Facebook’un oyun yayıncılığı hakkında yapmış olduğu bu denemesi Twitch’i geçmek için yaptığı ilk deneme değil. Şirket kendi platformu üzerinden yayınlanması için 2016’da Blizzard ile anlaşmıştı. Son dönemlerde ise Dota 2 ve CS:GO gibi turnuvaları yayınlamak için anlaşma imzaladı.

Leave a reply