Menu

Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı Kuruyor!

6 sene ago 0

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook yapay zeka alanına takmış durumda. Şimdilerde Kanada’ya bir yapay zeka laboratuvarı kurmayı planlıyor. Bu Facebook’un ABD dışında kurduğu ilk yapay zeka laboratuvarı. Kanada’nın Montreal şehrine kurulacak olan laboratuvar için ayrılan bütçe ise dudak uçuklatıyor. 7 milyon dolar yapay zeka çalışmaları için kurulacak ol laboratuvara harcanacak.

FAIR Montreal Bilim Merkezi

Kurulacak olan laboratuvara FAIR Montreal adı verilecek. Kurma kararı Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun da katıldığı Montreal McGill Üniversitesi’ndeki bir törende açıklandı. Facebook’un da üst yöneticilerinden teknoloji sorumlusu Mike Schroepfer gibi çok sayıda davetliye beraber açıklandı.

Açıklanan törende bulunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau proje için şunları söyledi:

“Facebook gibi teknoloji devleri kentlerimize yatırım yapmaya karar verdiklerinde, bu sadece halkımızın birinci sınıf yeteneklerinin bir kanıtı değil aynı zamanda Kanada’nın bir yenilik ve teknoloji merkezi olarak muazzam bir potansiyele de sahip olduğunu gösteriyor.” dedi. Trudeau konuşmasına şöyle devam etti: “Facebook’un Montreal’deki yeni laboratuvarı, Kanada’nın küresel bir yapay zeka (AI) güç merkezi ve geleceğin ekonomisinde bir lider olduğunun kanıtı olacak. Bu proje, diğer önde gelen teknoloji şirketlerinin de burada iş kurmasında önemli etkiye sahip olacaktır. Ek olarak da Kanadalılar için iyi orta sınıf işler yaratmaya teşvik edecek.” şeklinde konuştu.

Proje İçin 7 Milyon Dolarlık Bütçe

Projenin gelecek yıl açılması hayata geçirilmesi ve çalışmalarına başlaması planlanıyor. Laboratuvarda McGill Üniversitesinden Dr. Joelle Pineau’nun başkanlığında 20 kadar araştırmacının da yer alması bekleniyor. Görevliler yapay zeka üzerinde çalışmalarına Facebook adına gerçekleştirecek. Başlangıçta da Facebook’un laboratuvar için 7 milyon dolarlık bütçe ayırdığı belirtiliyor. Sürücüsüz otomobil konusuna kadar pek çok alanda teknolojinin araştırılması ana amacının olması planlanıyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir