Menu

Mavi Balina Durdurulamıyor!

6 sene ago 0

Oyunlar gelişirken beraberinde sıkıntısını da getiriyor. Son kurbanlar Mavi Balina adlı oyunla gün yüzüne çıktı. Ancak önlem alınması gereken oyuna henüz bir çare bulunabilinmiş değil. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) son gelişmeler için bir açıklama yayınladı. Dünyada ve Türkiye’de kötü sonuçlar doğuran, hatta intihar girişimlerine neden olan “Mavi Balina(Blue Whale)” oyununun çocuklar ve gençler açısında büyük sıkıntı yarattığı bildirildi. Durumun vahameti açısından dikkatli olunmasını isteyen BTK aileleri dikkatli olmalar konusunda uyardı.

 İntihara Neden Oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan yapılan açıklamaya, göre”MaviBalina” adlı çeşitli görevleri yerine getirme üzerine kurulmuş ve “katil oyun” olarak nitelendirilmiş. Şu an dünyada bilinen 130 gencin intiharına sebep olduğu biliniyor. Bu açıdan çocukları ve gençleri tehdit ettiği kaydedildi. Türkiye’deki yetkili kurum olan BTK, Türkiye’de yaşanan intihar vakıalarında da bu katil oyunun emarelerine rastlanma ihtimaline değinildi.

BTK’nin tespitlerine göre oyun bir tarayıcı oyunu değil. Sosyal medya üzerinde oyunun yöneticileri tarafından veriln linklere çocuklar bir şekilde ulaştırılıyor. Açık bir web adresinin olmayışı da bazı sorunları beraberinde getiriyor. Bunların başında da BTK tarafından erişim engelleyicilerin yasaklanamaması. Oyunun engellenmesine yönelik standart bir adresi bulunmuyor. Oyun, kullanıcılar arasında özel linkler paylaşılarak oynatılıyor.

BTK’den Ailelere Uyarı

Oyunun temel mantığı şu şekilde özetlenebilir: çocuğa gönderilen virüsle özel bilgiler çalınıyor. Bilgilerin yayılmasıyla tehdit edilen çocuklar siber zorbalığa maruz kalıyor. Gece geç saatlerde verilen görevler çocukların psikolojisini bozuyor. 50 gün süren bu oyun sonunda akıl sağlığı ciddi sıkıntıya gire çocuk istemediği şeyleri yapmaya meylediyor.

BTK’nin açıklamasına göre oyunlar, ailelerle birlikte ve güvenli adresler aracılığıyla yapılması gerektiği bildiriliyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir