Menu

Elon Musk, ABD için uzaya gizli bir roket gönderiyor!

6 sene ago 0

Uzay araştırmaları alanında çok önemli başarılara ismini yazdıran SpaceX Zuma adı verilen görevle birlikte ‪yarın, akşam vakitlerinde‬ ayrıntıları şimdilik gizli tutulan bir uyduyu uzaya gönderiyor.

SpaceX Zuma adı verilen bu gizem dolu uydu, yarın akşam fırlatılacak!

Birkaç gün öncesinde ülkemizi ziyaret amacıyla gelen Elon Musk, Turksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının sorumluluğunu almıştı. Uzay sanayi sektöründe faal olan şirketi SpaceX ile gerçekleştirilmesi planlanan bu önemli görev, SpaceX şirketinin en çok başarıya imza atan roketi ile yapılması planlandı. Bu roketin adı ise Falcon 9; ancak bir kez daha tekrar ederek uzaya fırlatılması konusunda açıklama yapılan SpaceX şirketinin en meşhur roketi Falcon 9, bu kez, hangi gayeyi taşıyarak oraya gidecek, şimdilik maalesef bilinmemekte.

İçinde bulunduğumuz vakte kadar SpaceX şirketi, Dünya yörüngesinden farklı yörüngelere çıkarttığı kargoları hususunda bilgi vermeyi esirgemezken, Zuma ismini taşıyan kargo ile alakalı hiçbir ayrıntı paylaşılmadı.

Alışılageldik koşullar nezdinde bugün gönderilmesi planlanan Zuma, menfi hava şartları hasebiyle bölgesel saatlerde 16 Kasım olarak belirlenen tarihte ‪20.00 – 22.00‬ arasında gönderilecek. Ülkemizde ise 17 Kasım 2017 tarihinde, saat ‪04.00 ile 06.00‬ sularına denk düşen Zuma, görevi amacıyla merak edilen sorulara da gizli bir yük olduğu gerekçesi gösterildiğinden ötürü ayrıntıların basınla hiçbir şekilde paylaşılmayacağına dair açıklama yapıldı.

Uzay ve savunma şirketi Northrop Grumman‘un sahip olduğu belirtilen Zuma, kargo amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti tarafından, belirlenen en geç tarih yani ‪30 Kasım‬ 2017’ye kadar kargonun fırlatılması gerekçesi ile baskıda bulunuluyor. Uydu olabileceği tahmininde bulunulan Zuma adlı kargoyu götürecek olan roket Falcon 9, Cape Canaveral üssünden gönderilecek. Şayet herhangi bir aksilik yaşanmaz ise yine Cape Canaveral üssüne dikey olarak tabir edilen iniş ile geri dönecek.

Bilgileri gizli tutulan ve askerî durumlarla alakalı olduğu düşünülen bu uydu, Zuma adı verilen kargonun gönderilişini YouTube sitesi üzerinden canlı yayın olarak gösterilecek. Şayet amaçlanan görevin başarı ile tamamlanabilmesi durumunda, SpaceX, Aralık 2015’ten beri 20 adet roketini kusursuz bir biçimde yeryüzüne fırlatmış ve indirmiş olacak.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir