Menu

Bursa’da Türkiye’nin ilk astronotu yetişecek

6 sene ago 0

200 milyon liralık bütçesiyle Türkiye uzay alanında önemli gelişmeleri yaşayacak. Modern mimarisiyle uzay ve havacılık alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin önemli uzay merkezi durumuna gelecek Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin inşaatı son sürat devam ediyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından ”Gökmen Projesi” olarak yapılmaya başlanan ve Türkiye’nin ilk uzay temalı merkezi olma özelliği taşıyan yapının inşaatı sürüyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle 13 bin metrekare alanda yapımı devam ediyor. Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi (GUHEM), tamamlandığında Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 havacılık ve uzay merkezinden birisi olmaya aday şekilde devam ediyor. Uzay ve havacılıkla ilgili eğitim amaçlı düzenek ve sergilerin yer alacağı GUHEM, 200 milyon liralık bütçesi ile dikkat çekiyor. Modern mimarisiyle de uzay ve havacılık alanında Türkiye’nin en önemli merkezi durumuna geleceği düşünülüyor.

GUHEM’de tahmini olarak 150 interaktif düzenek, havacılık öğrenme ve uzay inovasyon merkezi ile dikey rüzgar tüneli gibi birbirinden farklı uygulamalar yer alacak. İlk katında ise modern uçuş simülatörleri bulunacak.

“Uzay katı” olarak nitelendirilen ikinci katta da atmosfer olayları, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ilişkin verilen yer alacak. Bu katta yer çekimsiz ortam ile merkeze gelen ziyaretçiler uzay ortamını tecrübe edebilecek.

Geçen ağustos ayında temeli atılan GUHEM’in bir yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay şunları kaydetti: “Bizler de yeni neslin uzay ve havacılık alanında bilinçlenmesini ve yıllara yayılan bu çalışmalar sonucunda da Türkiye’nin ilk astronotunu Bursa’dan çıkarmayı hedefliyoruz.” dediği öğrenildi.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir