Menu

Bulmaca çözmek işitme yetinizi arttırabilir

6 sene ago 0
Son yapılan bir araştırmada iz sürmeye dayalı bir oyunun, işitme kaybı olan yaşlıların işitme yeteneklerini %25 oranında arttırdığı ortaya çıkardı.

Yaşlı olup da işitme yetisinde azalma olanlar için iyi bir haber. Bir başka araştırmaya göre ise geliştirilen bir video oyunu ile işitme kaybı yaşayan yaşlıların, gürültülü ortamlardaki konuşulanları daha iyi takip etmelerini sağlıyor.

Oyun, arka planda artan ses şiddetinin verilen ip uçlarıyla bulmacayı çözmeye çalışmak üzerine dayanıyor. Gürültülü ortamlarda bulunan işitme kaybı yaşayan yaşlı insanlar, bu oyunu iki ay oynadıktan sonra daha önceki dönemlerine oranla %25 oranında kelimeleri daha iyi başlıyor. Bu tekniğin işitme cihazlarının yerini alacağı düşülmese de etkisinin daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Çalışmayı yapan Polley, Whitton ve arkadaşları, bu denek için işitme kaybı olan 24 kişi bulmuşlar. Teste tabi tutulacak bu kişilerin yaşı 70 civarında belirlenmiş. Sadece kelimeleri ve tam cümleleri arka planda sesler varken ne kadar iyi duyabildiklerini tespit etmişler. Sonra da yaşlı insanlar iki gruba bölünmüş. Bir gruba takip oyununu oynatılmış, diğer gruba ise bulmacanın tamamlanması için anlamsız kelimelerden oluşan cümle yapıları verilmiş. Bu sayede de akılda tutmaya dayalı hafızada tutma oyununu oynanmış.

8 haftalık bir deneme sürecinin ardından araştırmacılar, katılımcıların işitme seviyeleri tekrar test edilmiş. Hafıza oyunu oynayan yaşlıların işitme kabiliyetlerinde pek bir gelişme görülmüyor. Takip etme oyununu oynayanların, cümleleri ve anlamsız söylemleri %25 düzeyinde daha iyi duyabildikleri gözlemlenmiş. Ayrıca onların oynadıkları oyunda sadece seslerin yer alıyor olmasına rağmen.

Yeteneğin kullanılmadığı anda yok olması gibi bu geliştirilen yeti, yaklaşık 2 ay sonra yok olmuş. Şu anlık gelişmeler bu yönde gözlemlenirken ileride bunun üzerine konularak ilerleneceği aşikar.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir