Bulmaca çözmek işitme yetinizi arttırabilir

Total
0
Shares
Son yapılan bir araştırmada iz sürmeye dayalı bir oyunun, işitme kaybı olan yaşlıların işitme yeteneklerini %25 oranında arttırdığı ortaya çıkardı.

Yaşlı olup da işitme yetisinde azalma olanlar için iyi bir haber. Bir başka araştırmaya göre ise geliştirilen bir video oyunu ile işitme kaybı yaşayan yaşlıların, gürültülü ortamlardaki konuşulanları daha iyi takip etmelerini sağlıyor.

Oyun, arka planda artan ses şiddetinin verilen ip uçlarıyla bulmacayı çözmeye çalışmak üzerine dayanıyor. Gürültülü ortamlarda bulunan işitme kaybı yaşayan yaşlı insanlar, bu oyunu iki ay oynadıktan sonra daha önceki dönemlerine oranla %25 oranında kelimeleri daha iyi başlıyor. Bu tekniğin işitme cihazlarının yerini alacağı düşülmese de etkisinin daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Çalışmayı yapan Polley, Whitton ve arkadaşları, bu denek için işitme kaybı olan 24 kişi bulmuşlar. Teste tabi tutulacak bu kişilerin yaşı 70 civarında belirlenmiş. Sadece kelimeleri ve tam cümleleri arka planda sesler varken ne kadar iyi duyabildiklerini tespit etmişler. Sonra da yaşlı insanlar iki gruba bölünmüş. Bir gruba takip oyununu oynatılmış, diğer gruba ise bulmacanın tamamlanması için anlamsız kelimelerden oluşan cümle yapıları verilmiş. Bu sayede de akılda tutmaya dayalı hafızada tutma oyununu oynanmış.

8 haftalık bir deneme sürecinin ardından araştırmacılar, katılımcıların işitme seviyeleri tekrar test edilmiş. Hafıza oyunu oynayan yaşlıların işitme kabiliyetlerinde pek bir gelişme görülmüyor. Takip etme oyununu oynayanların, cümleleri ve anlamsız söylemleri %25 düzeyinde daha iyi duyabildikleri gözlemlenmiş. Ayrıca onların oynadıkları oyunda sadece seslerin yer alıyor olmasına rağmen.

Yeteneğin kullanılmadığı anda yok olması gibi bu geliştirilen yeti, yaklaşık 2 ay sonra yok olmuş. Şu anlık gelişmeler bu yönde gözlemlenirken ileride bunun üzerine konularak ilerleneceği aşikar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…