Menu

Belçikalı mahkeme, Facebook’un veri toplamasını yasakladı

5 sene ago 0

Tüketicilerin özel bilgilerin korunması için kurulan komisyonuna başvuran bir kullanıcı, emsal bir karar alınmasına neden oldu. Belçika’da mahkemenin verdiği karar Facebook’un 2015 yılından bu yana sosyal ağda veri topladığını ve bunu yasalara aykırı şekilde yaptığını hükmetti. Karar sonrası Facebook’un veri toplamasının engellenmesi kararlaştırıldı.

Mahkeme, Facebook’un tüketiciler için veri toplamayı durdurmasını, aksi takdirde bir sosyal paylaşım ağı her gün 250 milyon avro ödeyeceğini hükmetti.

Belçika mahkemesine göre Facebook, diğer sitelerdeki kullanıcıları takip ederek yasaları ihlal ediyor. Sosyal ağ, kullanıcılara kişisel verileri toplayan yeterli bilgileri ne kadar sürede ve ne şekilde toplayıp sakladığını yetikili merciilere bildirmemesi büyük bir sorun.

Dahası, Facebook, verilerin toplanması ve saklanması konusunda kullanıcılar tarafından açık bir görüş birliği bile elde edilmediğini söylüyor. Şebekenin, Belçika vatandaşları için toplanan tüm verileri silmelerine hükmetti. Bu karar sonrası uygulama faaliyetine geçmeyen Facebook’un 10 milyon avro para cezasıyla karşı karşıya kaldığı belirtiliyor.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre, şirketin temsilcileri hayal kırıklıklarını mahkeme kararından gizlememiş durumda. Facebook’un yetkilileri kararı temyiz edeceğini açıkladı.

Komisyon lehine ilk karar 2015 yılına dayanıyor. Ancak Facebook şikayetin başka bir yargı yetkisine dayanıyor olması gerekçesiyle ihlal etmeye devam etti. Facebook’un Avrupa’daki genel merkezi İrlanda’da yer alması nedeniyle ülke dışındaki bir kurumun faaliyetlerine müdahale edilemediği bildiriliyor.

Hollandalı, Fransız ve Alman dilleri Belçika mahkemesinin dilleri olduğu için, Facebook avukatları ayrıca kararında kullanılan tarayıcı ve çerez kelimelerinin yasallığını sorguluyorlar. Karar sonrası henüz bir ceza gelmiş değil.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir