Menu

Aziz Sancar’ın yanında ‘DNA’yı araştıracak

5 sene ago 0

Bilkent Üniversitesi’nde kanser üzerine araştırma yapan Nazlı Değer, Aziz Sancar ile birlikte kanser ve DNA hasarları üzerine araştırmalar yapacak. Nobel Ödüllü Aziz Sancar’ın DNA onarımı üzerine yaptığı araştırmalara da ABD’deki Kuzey Karolina Üniversitesinde destek verecek.

Bilkent Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi olan Nazlı Değer, Türkiye’de Fulbright Eğitim Komisyonunca Aziz Sancar bursu alan ilk isim oldu. Bu burs sayesinde ABD’de hayallerine bir adım daha yaklaşmış oldu. Aziz Sancar, kızların eğitiminin kendisi için çok önemli olduğuna işaret ediyor.

Aziz Sancar, laboratuvarda şu an için Ankara, İzmir, Eskişehir, Azerbaycan ve Doğu Türkistan’dan 5 erkek Türk araştırmacının yer aldığını, Nazlı Değer’in de bu dönemde araştırma laboratuvarında destek verecek tek kadın araştırmacı olacağını sözlerine ekledi.

Fulbright Eğitim Bursu, Türkiye’de 60 yıldır faaliyet yürüttüğünü belirten Aziz Sancar, “Nobel ödülü almamın ardından Komisyon, bu burslardan birini benim yanımda çalışacak bir öğrenciye vereceklerini söylediler. Ben de olur dedim. Onlar orada 5-6 aylık bir sürede önce kendileri seçim yapıyor. Seçilen öğrencilerin öz geçmişlerini bana gönderdiler. Ben bu öz geçmişleri inceledim. Ona göre karar verdim. Nazlı ile DNA onarımı ve kanseri tedavi etmek için bu onarımın nasıl yapılabileceği üzerine çalışacağız. Nazlı ile 4 yıl doktora programında bir araya geleceğiz.” diye konuştu.

Sancar’ın kız öğrencilerin eğitimine birçok farklı kampanya ile destek verdiği biliniyor. Genç araştırmacı önümüzdeki günlerde ABD’ye gidecek.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir