AMD, Radeon E9170 grafik işlemci serisini duyurdu

Total
0
Shares

Bir süredir Radeon E9170 tümleşik grafik işlemcisi AMD’nin gündemde bulunuyordu. Fakat resmi bir açıklama bekleniyordu bu yeni işlemci için. Sonunda resmi kanallardan E9170 işlemci serisini tanıttı.

14 nm FinFET süreciyle üretilen E9170 serisi, 40W TDP’nin altındaki kart gücü ile 1.25 TFLOP‘a kadar performans sergileyerek, önceki nesillere nazaran üç kata kadar fazla watt başına performans sergiliyor. Bununla beraber beş adete kadar 4K ekran da destekliyor oluşu ekstra bir özellik.

AMD’nin yaptığı basın açıklaması ve diğer detaylar şu şekilde:

AMD, Radeon E9170 serisi grafik işlem ünitesini (GPU) duyurdu. Yeni işlemci, çoklu yonga modülü (MCM) formatındaki ilk Polaris mimarili AMD tümleşik GPU’su olma özelliğine sahip. Daha küçük ve güç verimli özel tasarım için tümleşik bellek barındıran GPU, bununla birlikte PCI Express ve MXM formatlarını da standart sistemler için destekliyor. E9170 serisi GPU’lar, üst düzey grafik ve geniş ekran yeteneklerine sahip olması gereken, belli güç ve termal verimliliğe sahip cihazlar için en ideal olanıdır. AMD, kristal netliğinde çözünürlük ve çoklu ekranlarda kesintisiz ve büyüleyici 4K deneyimini, içerisinde dijital eğlence araçları, thin-client’lar, tıbbi monitörler, retail ve dijital signage ile endüstriyel sistemlere kadar geniş bir yelpazede sunuyor.

Polaris mimarisini kaynak alan AMD Tümleşik Radeon E9170 GPU’su, önceki nesil AMD tümleşik GPU’larıyla karşılaştırıldığında iyileştirilmiş bir 14nm FinFET üretim işlemiyle üç kata kadar watt başına performans sunuyor. 40W düzeyinden aşağı TDP sunan AMD, AMD Radeon Güç Verimli Tümleşik GPU portfolyosuna yeni bir ölçeklendirilebilirlik kıstası sunuyor. Aynı anda beş adete kadar 4K ekran destekleyen E9170 serisi GPU, ek işlemcilere ve donanıma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor. Ek şekilde seçilebilen MCM, MXM ve PCI Express modülleri ise kullanıcılara tasarım esnekliği imkanı sağlıyor.

E9170 serisinin önemli uygulama yararları

-Dijital eğlence sistemleri: CPU işlem oranını azaltarak daha iyi görsel kalitesi sunuyor.

-Thin Client’lar: Alandan tasarruf sağlayarak daha serin çalışma ortamları sunar.

-Tıbbi sistemler: Klinik teşhislerin doğruluğunu artırmaya yardımcı eklemeler sunar.

-Retail ve Dijital Signage: Yüksek işlemci fiyatlarına gerek kalmadan büyüleyici görsel deneyimi sağlar.

-Endüstriyel: En sıkı şok ve titreşim testlerinde gereken kararlılığı sağlıyor.

 

-4K ve 3D desteği ile kaliteli görseller.

-Yüksek performans ihtiyaçları için 4GB bellek (128bit GDDR5).

 

AMD ne zaman piyasaya sürecek?

AMD tümleşik E9170 serisi GPU’ların PCI Express ve MXM modül konfigürasyonunu Ekim 2017‘de piyasada olması bekleniyor. Ek olarak MCM modülü konfigürasyonunu ise Kasım 2017‘de piyasaya çıkaracağı bildirilen haberler arasında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Madencilik için en iyi dizüstü bilgisayarlar 2018

Kripto para birimleri üretimi için en iyi dizüstü bilgisayarlar konusunu sizler için hazırladık… Kripto para birimleri için başarılı bir şekilde madencilik yapmak için büyük bir madencilik bilgisayarına ihtiyacınız olduğunu kim…

Yeni Nesil Bilgisayar İşlemcileri Geliyor

Bilgisayarlar için işlemcilerin önemi oldukça büyük. Zira bu hem hız konusunda, hem de pratik kullanım konusunda bizler için ciddi bir yenilik ve pratik çözüm sunuyor. Peki ama nedir bu yeni…

Intel VR Projesinden Vazgeçti

Intel, bu yıl Proje Alloy VR kulaklık teknolojisini hiç yayınlamayacak. Teknoloji devi, ortak şirketlere kendi bağımsız VR cihazları için açık referans tasarımı sağlamayı amaçlayan girişimi resmen öldürdü. Intel’in platformu bu yıl başlatması gerekiyordu, ancak RoadtoVR’ye göre, bu…