Menu

2500 web sitesi işlemcinizle mining yapıyor!

5 sene ago 0

Kripto paraların yükselişiyle birlikte, bu paraları çıkartmak için farklı yollar da ortaya çıkmaya başladı. Uzun zamandır da bu işlemler farklı farklı şekilde devam ediyor. Birçok kişi, ekran kartıyla “mining” işlemini yaparken, bu işlemi kötü yollarda kullanıp gelir elde etme gayretinde olan birçok web sitesi de bulunuyor.

Daha önce dünyaca ünlü olan bir torrent sitesi ThePirateBay‘in kullanıcılarına yaptığı belirlenen bu minning durumu, görünüşe göre sanıldığından çok daha yaygın şekilde kullanılıyor.

2500 web sitesi ‘Cryptojacking’ yapıyor

İnternet güvenlik araştırmacısı olan Willem de Groot‘un aktardığı bilgilere bakılırsa şu anda yaklaşık 2 bin 500 web sitesi, kullanıcıların CPU gücünü ve elektriğini kullanarak Monero gibi dijital para birimlerini kazanıyor, yani “mine” ediyor.

Groot’un aktardığı habere göre bu “mine” yapan web sitelerinin birçoğu da eski yazılımlarla birlikte güvenlik açıklarıyla dolmuş durumda. Hacker’lar da bu web sitelerindeki bu açıkları kullanarak ulaşıyor ve web sitesinin içerisinde kodların içine yerleştirme yapıyor. Bu web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar, CPU ile mining yapmasına ek olarak bazı kişisel bilgilerini de hackerlara istemeden kaptırmış oluyor.

Peki Cryptojacking nasıl engellenir?

Bu işlemden korunmak için tarayıcınızda “No Coin” ve minerBlock gibi uzantıları yükleyebilirsiniz. Bu eklentilerden birini kurduktan sonra sağ üst bölümdeki uzantı simgesine basarak ziyaret ettiğiniz web sitesinin böyle bir işlem yapıp yapmadığını kontrol etme imkanına sahip oluyorsunuz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir