Menu

Almanya, havası kirli şehirlerde ücretsiz toplu taşıma düşünüyor

5 sene ago 0

Dünyada artan karbon salınım oranlarına önlem olarak yakıt harcamayı önleyici önlemler almalar artmış durumda. Elektrikli araçların yaygınlaşması, vergiden muaf tutulmaları, projelere sağlanan destek ve hibe bu yolda harcanan sermayeden yalnızca birkaçı. Hava kirliliğinin zirve yaptığı ülkelerde de benzer önlem alınsa da dikkate değer bir çalışma da Almanya’da düşünülüyor.

Reuters, Alman hükümetinin hava kirliliği sorunlarına yönelik bir dizi çalışma yaptığını haberleştirdi. Yüksek oranlara sahip şehirler için ücretsiz toplu taşıma araçlarını sunma planları düşünülüyor. Proje aynı zamanda düşük emisyon alanları gibi “daha geleneksel önlemler” de sunuyor.

Çevre Komiseri Karmenu Vella, gönderilen taslak mektupla Alman Çevre Bakanı Barbara Hendricks, Tarım Christian Schmidt Bakanı ve Baş Şansölye Peter Altmayer’in bu projeyi desteklediğini açıkladı.

Almanya, birçok büyük kentte kirli hava sorunuyla henüz uğraşmamış ülkelerden biri. Ocak ayında, Avrupa Komisyonu hava kalitesini iyileştirmek için sert önlemler almaya ve hava ile ilgili AB düzenlemelerini ihlal etmeye devam eden bütün üye ülkeleri cezalandırmak için çalışma yapacaklarına dair söz vermişti.

Verimli ve ekonomik olarak düşük emisyonlu bölgeleri, otomobillerin kullanımının azaltılması, elektrikli arabalar, mevcut araçların teknik donanımlarla teşvikler çalışmanın ilk adımı olarak gösteriliyor. Avrupa Komisyonu’na Almanya’nın mevcut ve diğer atmosferik durumunu iyileştirmek için tedbirler olduğu öğrenildi. Bonn, Essen, Herrenberg, Reutlingen ve Mannheim gibi beş şehirde çalışmalar test edilecek. Gelen sonuçlara göre diğer tüm şehirlerde de bu uygulama hayata geçirilecek

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir