Menu

Twitter kullanıcıları 280 karakteri sevmedi

5 sene ago 0

140 karakter sınırlamasıyla özdeşleşen Twitter, 280 karaktere çıkarılmasıyla tartışmaları da beraberinde getirdi. Kimi Twitter kullanıcıları, uzun tweet’lerin sosyal ağın özünü yitirmesine sebep olacağı görüşünde, kimisi de özgürce yazmanın -az da olsa kısıtlandığı- daha iyi olduğu görüşünde.

Twitter, eylül ayının başında ‘rastgele belirlenmiş’ 140 karakter limitini artıracağını ve kullanıcılarına 280 karakterlik tweet’ler paylaşma şansı tanıyacağını açıklamıştı.

[irp posts=”2697″ name=”Twitter 280 Karakter Sınırını Deniyor!”]

Bu haftaya kadar yalnızca seçilen bazı Twitter kullanıcılarında denenen 280 karakter uzunluğunun deneme süresi geçtiğimiz günlerde doldu ve artık herkese açık hale getirildi. Şimdi, kendini kısa cümlelerle ifade etme özelliğini sonuna kadar kullanan bir site olan sitede uzun yazılar yazılmaya başlandı. Kullanıcılar, anlık olarak hızlı şekilde okuduğu için normal gelen uzunluğun bu kadar artmasına hala alışamadı.

Twitter CEO’su Jack Dorsey ise karakter sınırının artırılmasıyla ilgili paylaştığı tweet’te şöyle söyledi: “Bu ufak değişiklik bizim için büyük bir adım. 140 karakter sınırı, SMS’lerdeki 160 karakter sınırından yola çıkarak belirlenmişti. İnsanların tweet atarken karşılaştıkları bu gerçek sorunu çözen ekibimin gösterdiği düşünceli tavırdan ötürü gurur duyuyorum. Üstelik bunu yaparken bizim kısa öz ve hızlı kültürümüze sadık kalmayı başardılar.”

 

Bazı Twitter kullanıcıları bu artırıma şüpheci yaklaşıyor. Kısa, net ve hızlı paylaşımlara kurulu olduğuna dikkat çekilirken, 280 karakterin bu felsefeye aykırılığı tartışılıyor. Şüpheciler arasında, Harry Potter serisinin yazarı J.K Rowling de bulunuyor.

 

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir