Menu

Şeker kontrolüne iğnesiz çözüm geliyor

5 sene ago 0

Genç mekantronik mühendisi, şeker hastalığı için var gücü ile çalıştı. Kendisi de şeker hastası olan mühendis, bir non-invazif geliştirdi. Söz konusu non-invazif ile artık kan alınmadan şeker ölçümü yapılabilecek.

Yusuf Furkan Işıldak ve ekip arkadaşları kan hastaları için teknolojilerini geliştirdi ve her şeker ölçümü için parmaktan alınan kan stiplerine bir dur diyerek, özel dalga boylarına göre şeker ölçümü yapan bir cihaz geliştirdi. Diatech adı verilen şeker ölçüm cihazı ile diyabet hastalarının birçoğu şeker ölçümünü artık kan vermeden yapabilecek.

GENÇ MUCİTLER DESTEK BEKLEDİ!

Kan olmadan ve acısız bir şekilde kan şekeri ölçebilen bir cihaz geliştiren Yusuf Furkan Işıldak ve arkadaşları bir destek eli bekliyor. Geliştirmiş oldukları cihaz; Diatech, şeker ölçümünü yapmak için ışık yolunu kullanıyor ve dalgalardan frekans alıyor. Diyabet hastalarının ölçüm yapabilmesi için parmaklarını delme zorunluluğunu kaldıran bu cihaz, aynı zaman da bir bulut veri tabanına bluetooth desteği ile bağlanıp, tüm istatistikleri veri tabanına entegre edebiliyor.

Yusuf Furkan Işıldak; 2008 yılında diyabet ile tanıştım ve zorluklarını çok iyi biliyorum. Bu projemizi gerçekleştirmeye başladığımız da direk hedefe odaklandık. Hastalığımın da vermiş olduğu azim ile tüm diyabet hastalarına yardımcı olacak bu projem sonunda hayat buldu.

Çocuk yıllarında diyabet hastalığı ile boğuşan Yusuf Furkan’ın en zor zamanları da şeker ölçümü yapmak oldu. Buna bir dur demek ve diğer diyabet hastalarını da bu acıdan kurtarmak için bir proje geliştiren genç mucit, sonunda hayallerindeki projeyi tamamladı. Türk yatırımcılardan İdeanest platformunda destek bekleyen mekantronik mühendisi şuan hedeflediği destek bütçesine de sahip oldu.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir