Menu

Mısır’ın bir gizemi daha ortaya çıktı

5 sene ago 0

Gizemleri ile her geçen gün bilim gündeminde yerini alan Mısır piramitlerinde bugün; Mısır’ın büyük Giza Piramitini’nde ileri teknoloji taramalar yapılırken bir oda daha bulundu. 19.yy’ dan bu yana piramit araştırmaları devam ederken, her geçen araştırma sonunda yeni şeyler ile karşı karşıya kalınıyor.

Mısır piramitlerinde ki en büyük gizem ise yaşayan firavunların yaşıyor ihtimallerinin olması. Nature dergisinde yayımlanan bir makale de bilim insanlarından oluşan uluslararası bir ekip, büyük mısır piramitlerinin hemen üstünde 30 metre derinliğine sahip bir boşluk keşfetti. Boşluğun amacı şuan bilinmiyor, yapılan analizlere göre ise bu tarz boşluklar söz konusu piramitler de çok nadiren bulunuyor. Bu da bilim insanları için bir gizem teşkil etmekte.

ScanPyramids projesinin kurucularından olan Mehdi Tayoubi; Nature dergisinde de bahsedilen boşluk gizeminin önemli olduğunu vurgulayarak, bulunan bu boşluğun diğer birkaç yapının da birleşimi olduğunu açıkladı. Konuşmasına devam eden Tayoubi, bulunan 30 metre derinliğindeki boşluğun büyük odadan başka bir odaya geçiş yapılan gizli bir oda olduğunu da tahmin ediyor.

Bilim insanları bulunan boşluğu müon adı verilen atom altı parçacıkları desteği sayesinde kozmik ışın sağlayarak boşluk içerisinin derinliğini görüntülediler. Bir röntgen görüntüsüne sahip bilim insanları, söz konusu bölge de yüksek ihtimal hazine veyahut eskilere ait mezar odaları olduğu teşhisi koydular. M.Ö 2509 – 2483 tarihleri arasında 4.hanedan firavunu Khufu’ nun ev sahipliği yapmış olduğu bu piramitin boşluğuna henüz geçiş yapılabilen bir kapı yok.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir