Menu

Netflix, 1,6 Milyar dolarlık borç batağında yüzüyor

6 sene ago 0
Dünyanın en büyük çevrimiçi içerik tüketiminde çağ üstüne çağ başlatan Netflix, bu aralar borç batağına iyice saplanmış durumda. Bunun sebebi olarak ise yükselen içerik üretim maliyetleri olarak gösteriliyor. Her sezonda oldukça kaliteli ve yüksek masraf gerektiren içerikler üreten ve bunu normalin üstünde yapmayı bir başarı göstergesi olarak aşılayan Netflix’te durumlar karışık.

Borç beklentisini bugün yaptığı bir açıklamayla artıran Netflix, maliyetlerinin yükseldiğini hatta daha da yükseleceğini ifade ederek 1,6 milyar dolarlık bir borç beklentisinde olduklarını açıkladı. Açıklamada ek olarak, firmanın önümüzdeki sene yapımlarının maliyetlerinin 8 milyar dolara bile çıkabileceğine de vurgu yapıldı.

Yapılan bu açıklama, Netflix’in geçen hafta raporlanan yüksek gelir tablosuyla ilişkilendiriliyor. Yine ek olarak, firma beklentilerini aşarak çok daha fazla takipçiye sahip olarak gelirini artırmış durumda. Netflix, gelecek yıl 7 ile 8 milyar dolar arasındaki bir miktarı yine içerik üretimine harcamayı planladığını da büyük gururla söylüyor. Dediğimiz gibi başarının kıstası kalite olarak bir misyon bu firmada. Bu miktar, geçen yılın 6 milyar dolarına göre 1 milyar daha artmış vaziyette. Firma orijinal yapımlarıyla birlikte Emmy ödüllerini toplamak, Metacritic’ten yüksek puanlarla dönmek ve yeni kullanıcılar edinerek aboneliklerden para kazanmak için yapıyor.

Netflix, ne kadar borcu olursa olsun orijinal içerik üretme konusunda oldukça kararlı. Şu sıralar abonelerden alınan ücretlerde bir artırıma gideceği de konuşulanlar arasında yer alıyor. Ayrıca geçen yıldan beri çıkış seyri devam eden firmanın hisseleri, %56’lık bir sıçrama yapmış durumda.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir