Menu

Mavi Dinozor Yumurtaları Ünlü Gizemi Çözdü!

6 sene ago 0

Bilim dünyası yapılan kazı sonucu bulunan fosil niteliği taşıya yumurtalara artık alışmış durumda. Ancak renkli bir fosil yumurtası, bilim dünyasını heyecanlandırdı. Yeşil ve mavi tonlarında bir antik fosil yumurtası şu an bilim dünyasını meraklandırıyor. Filmlerde kullanılan tonlara yakın olması, bilim insanlarına aradıkları şeyin normalinden de daha değişik bir türde olduğunu düşündürdü. Ancak bulunan bu renkli fosil yumurtanı bir kuşa benzediği ortaya çıktı.

Tarih öncesinde türleri sona eren dinozorların varlığı henüz tam anlamıyla ispat edilmiş değil. Bulunan her bir bulgu bu durumu aydınlatacağı fikri hakim sürüyor. Dinozorların hayatları, vücut ölçüleri, karakteristik özellikleri gibi çeşidini aydınlatacak herhangi bir bilgi için uzun yıllardır bir uğraş devam ediyor. Bulunan bu yumurtalar da dinozor gibi tarihsel yaratıkların varlığına ışık tuttuğu öğrenildi.

Son yapılan araştırmaya göre bu fosil yumurtaları birbirinden ayrılmamış şekilde durduğunu ortaya çıkardı.

Renklerin Anlamı Nedir?

Bulunan yumurtalar ve renkleri, Çin’de yaşayan gagalı deve kuşlarına benziyor. Tahmini olarak 66 milyon yıl önce yok olduğu sanılan ve ismi “heyuannia huangi” olduğu düşünülen bir kuşa ait olması bilim dünyasında büyük heyecan yarattı. Kuşa ait temsili görüntü şu şekilde:

Şimdiye kadar tespit edilen kuş türü dinozorların renkleri yoktu. Ya renksiz ya da beyaz yumurtalar mevcutlar arasında bulunuyordu. Bunun içindir ki, renksiz olacağı düşünülerek bir kuşa ait olduğu düşünülmedi ve bu yönde açıklamalar yapıldı. Bu yüzden dinozorların renkli yumurtada olabileceği pek sorgulanmadı. Ama bulunan bu kuş tüm ön yargıları değiştirmiş durumda.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir