Menu

Işık İlk Kez Ses Olarak Kaydedildi!

6 sene ago 0

Bilim insanları çok mesafeleri tanımlamak için kullandıkları ışık üzerine yeni bir keşif yaptı. Bilim tarihine geçen bu yeni buluşla ışık ilk defa bir bilgisayar çipine kaydedildi. Şu anlık temel bilgileri kaydedilen ışığın bilim dünyasında bir milat olması bekleniyor. Işık üzerinde yapılan çalışmalar 150 yıldan fazla bir tarihi geçmişe dayanıyor. Ancak somut olarak kullanılan ışık ilk kez bilgisayar ortamına kaydedildi.

Elektronik sistemlerin verileri üzerinde etkisinin olacağı tahmin edilen ve çalışmaları o yönde ilerleten bilim insanları, veri aktarımı konusunda eşsiz bir buluş yaptıklarını düşünüyorlar. Verilerin aktarımının sorunsuz yapılması kadar hızlı bir şekilde yapılabilmesi, bir devrin ışık hızıyla kapanacağını gösteriyor.

Fotonik bilgisayarların verileri çok hızlı ve az enerjiyle aktardığı biliniyor. Bu fotonik bilgisayarlar normal bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarından 20 kat daha fazla hıza sahipler. Işığın bir veri gibi kaydedilmesi de bu foton bilgisayarların işlevlerini kaybettirmiyor, aksine ortak çalışmaları hızlandırıyor.

Uzun yıllardır veriler fiber optik kablolar yardımıyla aktarılıyordu. Bu durumu daha işlevsel olarak yapan da bu ışığın kaydedilmesi oldu. Bu sayede artık verilerin hızlı olması derdi gün geçtikçe azalacak. Sydney Üniversitesi araştırmacılarının gerçekleştirdiği araştırma sonucunda bu başarı elde edildi. Yüksek hız, ısınma sorunu ve radyasyon yok. Bu da projeyi etkili kılan özelliklerden bir tanesi.

 

Yapılan araştırmanın ticari olarak kullanılması için çalışmalar devam ediyor. Proje, kısa vadeli işlerin hızlı bir şekilde ulaştırılması açısından son derece önemli görülüyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir