Menu

British Airways, Jetlerini Çöple Güçlendirecek

6 sene ago 0

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden biri olan British Airways, çevreci bir yeniliğe imza atıyor. Araştırma için fon ayırdığı biline British Airways, uçaklarında yenilenebilir atıkları yakıt şeklinde kullanmayı düşünüyor. Şu an araştırmanın sonuna gelindiği öğrenilen atılım, ilk olarak 787 Dreamliner uçuşları ile denenecek.

Daha önce Geleceğe Dönüş filminde yapılan çöpleri yakıta çevirme fikri, British Airways yönetimini cezbetmişe benziyor. Filmde gerçekleşen çoğu şeyi günümüzde pek değeri olmasa da bu fikrin British Airways tarafından ciddiye alındığı görülüyor. British Airways, çöpü yakıta çeviren ilk haya yolu şirketi olma yolunda ilerliyor. Şirketin ana amacı, yakıt emisyonlarını azaltmak. Daha önce yakıt emisyonlarını %50 azaltmayı başaran Velocys şirketi ilk adımı atmıştı. British Airways da bu şirketle birlikte kendi uçaklarında denemek için ilk adımı atmış bulunuyor. Anlaşmaya göre şirket, 2050 yılına kadar yenilenebilir yakıtları kullanacak ve sera gazı salınımını %60 azaltacak.

İlk Denemeler Yakında

Hesaplamalara göre şu sıra bitkisel atıkları kullanarak Londra’dan San Jose’ye ve New Orleans’a uçuşu olan 787 Dreamliner uçuşlarını gerçekleştirecek enerji üretilebilir. Yenilemeyen enerji kaynakları, bu tarz arayışları gerekli kılıyor. Bu ilk adımın faydalı ve yıkıcı olmaması en olumlu taraflardan bir tanesi olarak görülüyor.

Bilim insanlarının jet yakıtı ve benzinde ana bileşen olan dekanı az miktarda da olsa üretmek için çim kupürleri kullanıldığı biliniyor. Bu doğal olan çöplerin yakıta dönüştürülmesi de benzer bir olay olarak görülüyor. 2050 yılı yakın bir gelecek olarak görülmese de yenilemeyen enerji kaynaklarının tükenmesi yakın bir gelecekte olacağa benziyor. Şimdi ihtimal olarak görülen yenilenebilir enerjilerin yakıt olabileceği gerçeği.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir