Menu

Huawei katlanabilir telefon çıkarmayı düşünüyor!

6 sene ago 0

Mobil telefon piyasası 2010 yılından itibaren büyük bir atılımla kendini olabileceinin çok daha üstüne taşımaya çalıştı. Rekabetin bol olduğu bu alanda bazı demirbaşlar olsa da kendine yer edinmek isteyen oldukça fazla firmanın olduğunu görmek oldukça kolay. Piyasada artık iyi olmanın yanında farklı olmanın da hesapları yapılıyor. Bu da beraberinde oldukça farklı varyasyonları karşımıza çıkarıyor. Bunlardan fazla fazla bulunuyor. Son olarak Samsung’un bükülebilir telefon arayışı ve ZTE’nin de çift ekranlı katlanabilir telefonu Axon M’i piyasaya sürmesinden sonra Huawei de katlanabilir telefon üretecekler kervanına katılmaya hazırlanıyor.

Katlanabilir ve bükülebilir telefonlar, kullanıcıların ihtiyacı mıdır bilinmez bir gereklilik olarak görülüyor. Nedeni ise telefonların saklama koşullarının zorluklarla karşılaşması. Kırılma sorunu bazı eklentilerle kısmen de olsa çözülse de bükülme olayı için esasen bükülmesi sorun olmayan bir telefonun olması onu anca korunaklı kılabilir. Bu da haliyle piyasayı bu şekilde domine edeceğe benziyor. Hedefler artık ortak belirlenmese de artık ihtiyaçlar ortak olduğundan gelişim ortak bir düzlemde ilerliyor.

Katlanabilir telefon ne zaman moda oldu, ne zaman bir gereklilik oldu? Bir tarih vermek oldukça mantıksız. 2010 öncesinde böyle bir hayalin gerçek olabileceği düşüncesi belki de imkansız olarak görülürdü. Ama artık mümkün. Samsung, uzun süredir bükülebilir ve katlanabilir bir akıllı telefon üzerinde çalışıyordu. ZTE de Axon M modeliyle çift ekrana sahip katlanabilir bir telefonu piyasaya çıkarışı rakiplerine fark attığı bir nokta oldu. Bu kervana şimdi de Huawei katıldı.

Huawei’nin CEO’su Richard Yu, Cnet’e bir röportaj verdi. Bu röportaja göre, şu an ellerinde katlanabilir bir telefonun çalışan bir prototipi bulunuyor. İki ayrı ekrandan oluşan ve 2018’de çıkarılması planlanan bu telefonun en büyük sorunu, ekranlar arasındaki boşlukmuş. Çalışır şeklinin nasıl olacağı anlaşılmış olsa da, tasarımsal olarak bazı gelişmelerin olacağını söyleyen CEO, rakiplerine benzer bir modelle karşımıza çıkacağının sinyalini verdi.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir