Vertigo hastaları için ümit verici gelişme

Total
0
Shares

Vertigo, baş dönmesi yşayanlar için tnaımlanmış bir tabir olarak karşımıza çıkıyor. Şehir hayatının insanlar üzerindeki en büyük etkisi Vertigo hastalığının olduğu söyleniyor. Vertigo hastaları için umut verici bir gelişme yaşandı. Kulağa yerleştirilen implant, meniere gibi eklemelerle de bu hastalık baş gösterir ve baş dönmesi yaşanıyor. Bu yeni gelişme bu hastalığı olanların hayat kalitelerini arttıracak.

Charles Della Santina’nın laboratuarına gelen ileri derece vertigo hastaları, kısıtlı bir hayat yaşamaya mahkumlar. Sürekli başları döner, sosyal ve iş hayatları bu durumdan oldukça fazla olumsuz etkilenir. Hareket konusunda da hastalarına oldukça sıkıntı yaşatıyor. Bu hastalığa sahip insanlar arabaları da kullanamıyorlar kazalara sebebiyet vermemk için.

Vetibular NeuroEngineering Laboratory adlı bir laboratuarın yöneticisi olan Della Santina, “Vertigo hastalarının hayattan pek ümitleri yok. Genellikle bir çok doktora gittikten sonra bize geliyorlar. Biz de onlara bununla yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını, yapabileceğimiz bir şey olmadığını söylüyoruz” diyor.

Della Santina bu durumu değiştirebileceğini ümit ediyor. Santina’nın laboratuarı, beyne giden vestibular sinirleri düzenli şekilde uyarmak suretiyle hastaların dengelerini sağlayacak iç kulak implantı üzerinde çalışmalar yaptığını söylüyor. Araştırma ekibi, implantın güvenilirliğini ve etkisini ölçmek için şu an beş hasta üzerinde denemeler yapıyor. Daha sonra bu cihazın satışını gerçekleştirmeyi umuyorlar.

Daha önce denenen birkaç vestibüler implanttan biri olumsuzlukla sonuçlanmış. Seattle’da bulunan Washington Üniversitesi’nde üretilen bir cihazın yerleştirildiği kulaklarda işitme yeteneklerini bütünüyle kaybettikleri için sonlandırılma kararı alınmış.

Fakat Johns Hopkins’in denemesi bir yan etki vermemiş ve hatta olumlu sonuçlar ortaya çıkarmış. Bu yeni araştırma ile Vertigo hastaları için bir ümit verici gelişme olarak nitelendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Dünyanın ısısından elektrik üretildi!

Bilim insanları, enerji üretiminde her geçen gün yeni keşifler yapmaya devam ediyorlar. Güneş’e ve bağlı diğer doğal kaynağa bağlı olan enerji üretimimiz artık en doğal haliyle karşımızda olacak. Yapılan araştırmalar…

Okyanusa düşen her şey bulunabilecek

Araştırmacılar, son keşfiyle uçsuz bucaksız okyanuslarda kaybolanlar için yeni bir keşif yaptı. 18 Mart 2014 tarihinde Malezya Havayolları Uçuş MH370 Güney Hint Okyanusu üzerinde seyir halindeyken kaybolmuş ve hala o…

Uzay Aracı Parker Probe Tanıtıldı

Nasa tarafından tanıtılan ve oldukça yoğun bir kullanım ile karşımıza çıkacağına inandığımız Parker Probe ile ilgili yeni gelişmeler karşımıza çıkmaya devam ediyor. Güneşin atmosferine gönderilmesi planlanan bu araç, yapısal olarak…

Hollanda, denizde yüzen bir güneş enerjisi çiftliği planlıyor

Yüz binlerce yüz yüzölçümü bulunan yüzen güneş panelleri Hollanda için temiz enerji sağlayacak. Altı Hollanda şirket ve kuruluşu, Oceans of Energy tarafından tasarlanan Off-shore güneş enerjisi santrali “Project-Solar-at-Sea” in geliştirilmesine başladı. Reuters…