Menu

Vertigo hastaları için ümit verici gelişme

6 sene ago 0

Vertigo, baş dönmesi yşayanlar için tnaımlanmış bir tabir olarak karşımıza çıkıyor. Şehir hayatının insanlar üzerindeki en büyük etkisi Vertigo hastalığının olduğu söyleniyor. Vertigo hastaları için umut verici bir gelişme yaşandı. Kulağa yerleştirilen implant, meniere gibi eklemelerle de bu hastalık baş gösterir ve baş dönmesi yaşanıyor. Bu yeni gelişme bu hastalığı olanların hayat kalitelerini arttıracak.

Charles Della Santina’nın laboratuarına gelen ileri derece vertigo hastaları, kısıtlı bir hayat yaşamaya mahkumlar. Sürekli başları döner, sosyal ve iş hayatları bu durumdan oldukça fazla olumsuz etkilenir. Hareket konusunda da hastalarına oldukça sıkıntı yaşatıyor. Bu hastalığa sahip insanlar arabaları da kullanamıyorlar kazalara sebebiyet vermemk için.

Vetibular NeuroEngineering Laboratory adlı bir laboratuarın yöneticisi olan Della Santina, “Vertigo hastalarının hayattan pek ümitleri yok. Genellikle bir çok doktora gittikten sonra bize geliyorlar. Biz de onlara bununla yaşamayı öğrenmek zorunda olduklarını, yapabileceğimiz bir şey olmadığını söylüyoruz” diyor.

Della Santina bu durumu değiştirebileceğini ümit ediyor. Santina’nın laboratuarı, beyne giden vestibular sinirleri düzenli şekilde uyarmak suretiyle hastaların dengelerini sağlayacak iç kulak implantı üzerinde çalışmalar yaptığını söylüyor. Araştırma ekibi, implantın güvenilirliğini ve etkisini ölçmek için şu an beş hasta üzerinde denemeler yapıyor. Daha sonra bu cihazın satışını gerçekleştirmeyi umuyorlar.

Daha önce denenen birkaç vestibüler implanttan biri olumsuzlukla sonuçlanmış. Seattle’da bulunan Washington Üniversitesi’nde üretilen bir cihazın yerleştirildiği kulaklarda işitme yeteneklerini bütünüyle kaybettikleri için sonlandırılma kararı alınmış.

Fakat Johns Hopkins’in denemesi bir yan etki vermemiş ve hatta olumlu sonuçlar ortaya çıkarmış. Bu yeni araştırma ile Vertigo hastaları için bir ümit verici gelişme olarak nitelendiriliyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir