Facebook genç kitleyi kaybediyor

0
146

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Facebook, 2018 yılına 2.2 milyar kullanıcı sayısı ile giriş yaptı. 2014 senesinden beri, kullanıcıların birbiriyle iletişim kurabilmesi ve gönderiler paylaşabildiği platformun yaş ortalaması artış gösteriyor. Yeni nesil artık Facebook’u kullanmayı neredeyse bırakıyor.

İngiltere’de yapılan araştırmaya göre, her sosyal medya platformunun korkulu rüyası haline gelen genç kitle azalma sorunu Facebook’u da etkisi altına almış durumda. İngiltere üzerinde 2017 yılına göre 2018 yılında 700.000 genç üyesini kaybeden Facebook için tehlike oluşmaya başladı. 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara alınan İnstagram ise oldukça başarılı olsa da şirketin ana bağlantısı Facebook büyük çöküş yaşamakta.

EMarketer araştırma şirketi yaptığı açıklamada Facebook’un gençlik sorunu olduğunu, şirketin yalnızca Instagram ile genç kitleyi elinde tutabildiğini ifade etti. Ayrıca araştırma şirketi analisti Bill Fisher genç kitlenin aktif olarak en çok kullandığı platformun Snapchat olduğunu, Snapchat’in diğer sosyal medya kuruluşlarının elinden genç kitleyi alabilecek bir güçte olabileceğini açıkladı.

Elde edilen verilere göre Facebook’un bir türlü elde edemediği genç kitle, son 3 yıl içerisinde Snapchat üzerinde iki kat daha da artış görmekte. Facebook platformunu ise yaşlı kesim daha fazla kullanmaktadır. Yaşlı kişilerin Facebook’u kullanma nedenleri içerisinde genç hissetmek gibi konular yer alıyor. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarını internet üzerinden takip edebilmek istemesi yaşlı kullanıcıların platforma daha çok ilgi göstermesine neden olmaktadır.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a reply