Menu

Ay kraterleri yeni evimiz olabilir

5 sene ago 0

Uzay yüzyıllar boyu hepimizin merakını celbetmiştir. Orada olan pek çok bilim insanının araştırma konusu olmuş, hatta orada var olanı ispatlamak uğruna canından olanlar bile olmuştur. Günümüzde orada olanların -yakın seviyede olanları- biliniyor olması farklı bir araştırmayı da beraberinde getirmiştir. Bu, orada yaşamak fikri özetiyle söylenebilir. Mars’ın dünyaya en yakın gezegen oluşu ve özellikleriyle andırıyor oluşu bir dönem bizleri orada yaşam aramaya itmiş olabilir. Şimdiler de ise durum daha farklı bir hal aldı. Yapılan araştırmalar sonucu Dünya’nın uydusu Ay’da yaşamanın mümkün olacağını gösteriyor.

Son araştırmalarda Ay kraterleri içinde yaşam, tıpkı dünyamızdaki mağaralar gibi mümkün. Araştırmacılara göre, kraterlerin lavlar nedeniyle oluştuğu teorisi Japonya ve ABD’nin sunduğu yeni verilerle büyük oradan desteklendi.

Ayı kraterleri yeni barınaklar olabilir

Ay’ın Marius Hill bölgesi yakınında keşfedilen kraterlerin bir koloniye güvenli bir ortam sağlayabileceği tahmin ediliyor. Jeofiziksel Araştırma Mektupları’nda yayınlanan yazıda, Ay’ın yapısının potansiyel olarak insanlar ve araçlar için güvenli sığınak olarak hizmet etmesi “bozulmamış bir ortam” olarak nitelendirildi.

NASA ve JAXA’da araştırmalarını sürdüren bilim insanları bu bulguları doğrulamak için radar ve yerçekimi verilerinden yararlanıyorlar. Milyonlarca yıl önce Ay, lavlar ile yüzey boyunca oyulmalara neden olan önemli volkanik deprem yaşadı. Bu lavlar boşaldığında kısmen boş bir kanalı geride bıraktı ve bugün bilim insanlarının önemli araştırma konuları haline geldiler.

Bu çalışma ile Mars ve diğer gezegenlerde koloni kurma fikrine Ay da eklendi. İnsanoğlunun hayat serüveni bu araştırmalara göre mağaralardan Ay’daki kraterlere doğru olabilir. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir