Menu

Apple’ın kaynak kodları sızdırıldı

5 sene ago 0

Dünyanın en büyük telefon teknoloji devi Apple tarafından üretilen iPhone’un kaynak kodları sızdırıldı öğrenildi. Kodların sızması ile beraber replika telefon üreticileri ve hackerler kollarını sıvamış durumda. Fakat hiç düşündükleri gibi olmadı. Bahsi geçen kaynak kodları hiçbir şekilde değiştirilemiyor veya kopyalanamıyor.

BU SIZIM JAİLBREAKCI HACKERLARIN İŞİNE GELDİ!

Iphone’un kaynak kodları iBoot isimli bir İOS sistemine bağlı olduğu biliniyor. Bu sistem sayesinde Apple ürünleri güvenli bir başlangıç yapabiliyor. Bu paylaşılan kodların düzenlenmesi halinde güvenli giriş sağlaması yapılamayacak ancak paylaşım dizini ile kodlar üzerinde herhangi bir değişim / kopyalama yapılamayacak. Tabii, jailbreakcı hackerlar bu sınırlamaya bir dur diyebilir.

Bazı güvenlik uzmanlarına göre artık Apple ürünlerinde hacklenme kolaylaşabilir. Apple bu konu hakkında paylaşılan kodların eski olduğunu söylese de kodlar iOS 11 ile tam eşleşme sağlıyor. Yine Apple başka bir açıklamasında eğer ki iBoot’a erişim sağlanma durumu söz konusu olursa iOS işletim sisteminin donanımlarını değiştireceğiz açıklamasında da bulundu.

iBoot’a ERİŞİM SAĞLANIRSA NE OLUR?

Kullanıcılar ise eğer iBoot’a erişim sağlanırsa ne olur? Düşüncesinde. iBoot erişimi sağlanması durumunda Apple ürünlerinin giriş parolaların bulunma oranı – deaktif edilme oranı daha yüksek olacaktır.

Bu sayede iPhone, Macbook ve iPad gibi şifrelerinin sistem açığından bulunma oranı imkânsız durumda olmayacak. Eğer, replika üreticileri tarafından sistem ele geçirilirse orijinal Apple ürünlerinden farksız replika ürünler üretilebilecek.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir