Menu

Çin’de akıllı gözlüklü polis dönemi başladı

5 sene ago 0

Çin polisi, yüz tanıma özelliğine sahip gözlük kullanarak tren istasyonlarında kaçak yakalamak için kameralar kullanmaya başladı. Polis, gözlüklerin sahte kimlik kullananların veya dolaşıma girmekten kaçınmak için seyahat ettiklerini tespit edebilecek. Ancak Çin’in teknolojiyi kullanarak siyasi savunucuları ve azınlıkları hedef aldığını düşünenler var. Çin’in, Kuzeybatı Sincan’daki Müslüman Uygur azınlığı bu yolla tespit edeceği görüşü de hakim.

Gözlük, esasen otomatik bir kimlik sorma işleminden ibaret. Kullanıcılardan biri, başkasına baktığında takılı olan fotoğraf makinesi görünüşte kişinin yüzünün kesin ölçümlerini alıyor. Bu ölçüm daha sonra kaydedilmiş ölçümlerle doldurulmuş veritabanıyla karşılaştırıyor. Teknolojinin saniyeler içinde bir sonuç belirleyebileceği bildiriliyor.

Gözlük, geçtiğimiz günlerde ülkemizde de ortaya çıkan ve yerli olarak geliştirildiği iddia edilen GBT taraması yapan akıllı gözlüğün işlevine benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bizimkinin Çin teknolojisinden farkı bu tarama işlemini kimliğe bakmadan yapabiliyor olması olarak gösteriliyor. Gözlüğü kullanan polis, birisine baktığı zaman kamera onun yüz hatları ile bir kimlik taraması yapıyor. Böylelikle veritabanında ‘suçlu’ olarak bildirilmiş kişiler yakalanmış oluyor. Bu gözlük sayesinde suç oranlarının belli bölgelerde düşeceği ön görülüyor.

Eleştirmenler, kişisel bilgilerin toplu bankacılığının gizlilik ihlallerini ve güvenlik risklerini ekarte edebileceğinden endişe duyuyorlar. Çoğu kişi, bu teknolojileri bilim kurgu televizyon dizisi “Robocob” serilerindeki uygulamalarını karşılaştırıyor. Ancak Çin’de uygulamaya alınan bu yöntem ekranlardan görünenden daha gerçek ve acı sonuçlara davetiye çıkaracak cinsten.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir