Android Oreo’da 5 muhteşem özellik!

0
186

Google’un işletim sistemi Android, 8. sürümü olan Oreo ile eski versiyonların çok üstüne çıktı. Onlarca yeni özellikle piyasaya sürülen Oreo’da çoğu kişinin gözden kaçırdığı bazı özellikler var.

Oreo, tıpkı önceki yıllarda çıkan sürümlerin ilk zamanlarında olduğu gibi az sayıda kullanıcısı var. Ancak üreticiler, güncellemelerle bu sürümün kullanıcısının artacağından emin görünüyor.

Oreo ile birlikte uzun zamandır üzerinde çalıştığı birçok yeteneği Android’e kazandırmış olarak piyasada olacak. Aynı zamanda, kullanıcıların alışmakta bir müddet zorlanacağını düşündüğümüz değişiklikler de bulunuyor.

İşte Oreo’yu farklı kılan 5 özellik ve beraberinde gelen değişimler:

1. Uygulama Simgelerini Özelleştir:

Oreo’daki uygulama simgelerinin hoş gelmeleri için kişiye özel bir özellik getirildi. Ancak değişim için her bir uyarlama adına bir simgenin tasarlamış olması gerekiyor.

Ana ekranda boş bir alana basılı tutun ve ayarları açın. Ardından Simge Şeklini Değiştir butonuna basmanız yeterli.

2. Bellek Ayarı

Bazı ayarların yerinde düzenleme yapıldı. Bellek Ayarları seçeneği ana listede bulunmuyor. Bu ayar Geliştirici Seçenekleri sekmesine taşıdı. Bunun için de listenin en altında bulunan Telefon Hakkında sekmesine girip Derleme Numarası satırına birkaç kez hızlıca dokunun. Bu işlemden sonra Ayarlar menüsüne tekrar döndüğünüzde Geliştirici Seçeneklerini göreceksiniz.

3. ARCore ile Arttırılmış Gerçekliği Deneyimleyin:

Google’ın yeni Artırılmış Gerçeklik platformunu (ARCore) denemek artık Oreo ile mümkün görünüyor. Buraya tıklayarak ARCore .apk  sürümünü indirin kurabilirsiniz. Şu an sadece geliştiricilere sunulduğundan sorunlu olabilir ama zararsızdır.

Uygulamayı aktifledikten sonra Play Store üzerinden uygulamalarını bulabilirsiniz. Sınırlı sayıda AR uygulaması bulunuyor. Ama ilerde genişler.

4. Arka Plan Sınırlaması’nı uygulama ayarlarından kapat:

Mobil veriyi hesaplı kullanmak için, uygulamaların arka plandayken veri tüketmelerini engellemek isteriz. Ancak sadece seçtiğiniz uygulamaların bu mümkün oluyor.

5. “Uygulama Arka Planda Çalışıyor” Bildirimini Gizle:

Arka planda çalışan bir uygulamalarınız size bildirim gönderebilir. Can sıkıcı durumu bildirimleri kapat diyerek kurtulabilirsiniz.

Leave a reply