Menu

5 Adımda Telefon Pil Ömrünü Uzatmak

7 sene ago 1

Akılı telefonların kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte insanların pil konusundaki endişeleri de aynı oranda arttı. Artık insanlar akıllı telefonlarını kesintisiz kullanabilmek için ya yedek batarya yanlarında taşıyorlar, ya bir powerbank yani taşınabilir güç kaynağı satın alıyorlar ya da sürekli şarj cihazlarını yanlarında taşıyıp gittikleri bir mekânda prize en yakın noktayı gözlerine kestirip oraya oturuyorlar.

Akıllı telefonların özellikle de Android cihazların pil ömrünü uzatmak için birkaç küçük yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerle pil ömrünün %50 hatta belki de daha fazla artacağını görebilirsiniz.

Telefonunuzu Güç Tasarruf Modunda Kullanın

Artık bütün akıllı telefonlarda bulunan güç tasarruf özelliği pil tüketimini önemli ölçüde azaltacaktır. Sadece ekran parlaklığının maksimum düzeyinin biraz azaltılması, tuş titreşimleri, ekran kilidi titreşimleri gibi özelliklerin kapatılması ile performansı etkilemeyecek sadece kullanım alışkanlığınızı çok az etkileyecek şekilde pil ömrünü uzatabilirsiniz. Bazı telefonların güç tasarruf modu performansı da kısıtlayarak pil ömrünü uzatsa da bu seçeneği isterseniz güç tasarrufu modu menüsünden kaldırabilirsiniz.

Telefonunuzdaki Gereksiz Uygulamaları Silin

Birçoğumuzun telefonunu deneme amaçlı kurduğumuz ve sonrasında memnun kalmadığımız uygulamalar, zaman geçirmek için yükleyip daha sonra sıkılıp bir daha hiç açmadığımız oyunlar, telefonun görselliğini değiştirmek için yüklediğimiz ama daha sonradan o kadar da işe yaramadığını düşündüğümüz uygulamalarla dolu. Telefonumuzun menü tuşuna ya da orta tuşuna basılı tuttuğumuzda karşımıza çıkan aktif uygulamalar menüsünde her ne kadar görünmeseler de her uygulama telefonumuzun belleğinden bir miktar tüketmektedir. Bu da bir miktar pil tüketimine sebep olmaktadır.

Ekran Parlaklığını Bulunduğunuz Ortama Göre Ayarlayın

Akıllı telefonlarda her ne kadar ekran parlaklığı genelde otomatik olarak ayarlansa da pil tüketiminde ekran genelde ilk sıralarda yer almaktadır. Ekran parlaklığını özellikle karanlık veya loş ortamlarda otomatikte bırakmak yerine kendiniz ayarlarsanız ekranın pil tüketiminden tasarruf etmiş olursunuz.

İnternet Kullanımınızı İyi Ayarlayın

Günümüzde GSM operatörlerinin sundukları internet paketleri sayesinde artık her an internete ucuz bir şekilde bağlanmamız mümkün. Dışarıdayken mobil veri kullanıp eve geldiğimizde Wi-Fi açmamız ya da iş yerimize, cafeye veya bir restorana gittiğimizde oranın internet şifresini öğrenip wi-fi kullanmamız hem internet paketinizden tasarruf ettirecek hem de pil tüketiminde gözle görülür bir düşüş yaşatacaktır.

Telefonunuzu Şarjda Çok Tutmayın

Her ne kadar pil teknolojisinin gelişmesi ile telefon üreticileri telefonunuzu şarjda ne kadar tutarsanız tutun zarar gelmeyeceğini söyleseler de hâlâ çok ciddi bir kesim telefonun sadece %5’in altına düştüğünde şarj edilmesini, dolduktan sonra da şarjdan çıkarılması gerektiğini savunuyor. Telefonu bu şartlarda kullanmanız da pil ömrünün uzaması konusunda fayda sağlayabilir.

1 Comment

1 Comment

  1. Kenan dedi ki:

    Android Cihazlarda Şarj Süresi Uzatma 100%100 Denenmiştir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir