Menu

3 trilyon karşılığında körlüğe çare bulunacak

5 sene ago 0

Gelişen TIP teknolojisi ile imkânsız denilecek bazı şeyler hayat bulmaya başladı bile. Bunlardan biri ise 2017 Ağustos ayında gündeme geldi. Belirlenen tarih’de FDA ilk gen ilacını ABD’ de onaya sundu. Söz konusu bakanlık ilk önce kan ve kemik tedavisinin bir tedavisi olduğunu ancak çok nadir olduğunu açıkladı. Aradan geçen birkaç ay sonrasında ise çok nadir olarak retina hastalığının tedavisi olan “Luxturna”nın tedavisinin onayını verdi.

İlk bahsi geçen GEN terapisi ile ilaç endüstrisinin en zirve noktasını sunuyor. Kymriah gen terapisi ile genetik olarak modifiye edilen bağışıklık hücreleri kanseri avlıyor. Aradan birkaç ay sonra bahsi geçen Luxturna tedavisi ise görme yetisinde bulunan bozuk retinayı sağlıklı genler ile değiştiriyor. Bu ilaçlar ile tek seans ile spesifik hastalığınızdan kurtulmanız mümkün kılınıyor.

İlaç endüstrisi artık böylesine zorlu sorunları çözebilecek teknolojiye sahip oldu olmasına ancak teklif edilen paralar ise dudak uçuklattı. Bazı insanlara çok nadir çözümler olduğu için fiyatlar normal gözükse de maalesef durum öyle değil. ABD ilaç sektörü adeta bir ticarethane’ ye dönüştü. Öyle ki 100 dolar edecek ilaçlar şuan 1000 dolardan satışa sunuluyor.

FDA tarafından açıklanan kemik ve kan tedavisinin her seans başına ücreti ise 475.000 dolar. İlaç üreticileri daha ilk seans’ dan size çözüm garantisinin büyük bir kısmını veriyor. Tabii, ihtimaller dışında haller de gözlemlenebiliyor. Yine, bahsi geçen retina tedavisi ise tam 850.000 dolar. Türk lirası ile 3.230.000 TL ile göz engelli bir insan gelişen sağlık teknolojisi ile tekrardan görmeyi garantiliyor.

Leave a Reply

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir