IMDb’ye Göre 21. Yüzyılın En İyi 15 Komedi Dizisi

Total
0
Shares

Hayranların IMDb’de yüzyılın en iyi komedi şovları olarak gördüklerine bakıldığında, çeşitli bir karışım ortaya çıkıyor. Hem animasyon hem de canlı aksiyon özellikleri, bazıları ağırlıklı olarak kara mizaha eğilerek komik bulmamamız gereken şeylerden güldürürken, diğer şovlar fark edilir derecede daha sağlıklı, karakterlerine fiziksel ve duygusal acı vermek yerine ilişkilendirilebilir senaryolardan komedi yaratıyor.

15. ‘The Thick of It’ (2005 – 2012)

Kalınlığında Peter Capaldi
BBC Üzerinden Görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

The Thick of It, İngiliz hükümetinin iç işleyişinin kurgusal Sosyal İşler ve Vatandaşlık Departmanına odaklanan bir hicivdir. Birden fazla bakan ve yetkili, departmanı oluşturuyor, her biri bir öncekinden daha beceriksiz ve gösteri, kendilerini içinde buldukları sürekli karmaşadan mizah alıyor.

İnternette ve televizyonda sürekli yer alan haberler sayesinde giderek daha fazla insan siyasetin iç işleyişinin farkına vardıkça, The Thick of It çok da gerçekçi gelmiyor. Karakterleri ve karşılaştıkları sorunlar, sanki manşetlerden koparılmış gibi hissettiriyor ve bu zifiri karanlık komediye ekstra bir keyif katmanı katıyor.

14– Letterkenny (2016 – )

Jared Keeso, Letterkenny'de elinde birayla oturuyor
Crave Üzerinden Görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

Letterkenny, Kanada’nın Ontario eyaletinde aynı adlı kurgusal bir kasabada geçiyor. Kırsal bir topluluk olan Letterkenny, yalnızca 5000 kişiye ev sahipliği yapıyor ve eksantrik sakinlerin her birinin, bu gösteriyi harika kılan kendi tuhaflıkları var. Dizi çoğunlukla küçük bir çiftlik işleten ve tezgah üreten kardeşler Wayne ve Katy’yi konu alıyor.

En yüksek reytingli orijinal Hulu dizisi olan Letterkenny , her ikisi de Kanada’daki küçük kasaba yaşamına odaklanan kült komediler oldukları için Trailer Park Boys’u akla getiriyor . O dizi gibi, Letterkenny’nin benzersiz mizah anlayışı herkese göre olmayacak, ancak ondan hoşlananlar kendilerini televizyondaki çoğu programdan çok uzak olan bir komediye takıntılı buluyorlar.

13‘Peep Show’ (2003 – 2015)

Robert Webb ve David Mitchell, Peep Show'da ağızları açık
Objective Productions aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

2000’lerin en büyük kült hitlerinden biri olan Peep Show , arkadaşlar ve oda arkadaşları Mark ( David Mitchell ) ve Jeremy’yi ( Robert Webb ) konu alıyor. Her ikisi de işlevsiz erkek çocuklardır ve gösteri, düzenli olarak insan olarak büyüyemediklerini ve yetişkin durumlarıyla başa çıkamadıklarını gösterir ve genellikle kendilerini tamamen aptal yerine koyar.

Peep Show , benzersiz sunumuyla ünlüdür; şovda bakış açısı çekimleri kullanılırken, iki başrol oyuncusunun düşünceleri seslendirme yoluyla sağlanır. Mark ve Jeremy’nin hepimizin tanıdığı ya da eskiden olduğu iki kişi gibi hissetmesiyle, modern yaşamın gerçekçi tasviri sayesinde 21. yüzyılın en komik TV programlarından biridir.

12‘The Marvelous Mrs. Maisel’ (2017 – 2023)

Rachel Brosnahan'ın Midge Maisel'i The Marvelous Mrs. Maisel'deki Gordon Ford Show'da performans sergiliyor
Prime Video ile görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

1950’lerin sonunda geçen The Marvelous Mrs. Maisel , stand-up komedisine yeteneği olduğunu keşfeden ev hanımı Miriam Maisel’i ( Rachel Brosnahan ) konu alıyor. Bu yeni keşfedilen yeteneğin keyfini çıkarırken, onu rahat aile hayatından New York’un komedi sahnelerini gezmeye götüren bir yolculuğa çıkıyor.

The Marvelous Mrs. Maisel, yayın çağında yayınlanacak en iyi komedi dizilerinden biridir ve büyüleyici bir baş karakter ve herkesin keyif alabileceği bir hikaye sunar. Brosnahan başrolde müthiş, komedi televizyonunun en iyi başrol karakterleri hakkındaki tartışmalarda bahsedilmeyi hak eden bir karakter yaratıyor.

11‘Fleabag’ (2016 – 2019)

Phoebe Waller-Bridge, Fleabag'da bir kilisede oturuyor
BBC aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

Phoebe Waller-Bridge’in tek kadınlık komedi şovuna dayanan Fleabag , Waller-Bridge’in Londra’da yaşam ve aşk arasında gezinmek için mücadele eden değişken bir genç kadın olan baş karakter rolünü yeniden üstlendiğini görüyor. İnsanlara gerçekte ne düşündüğünü söylemekten korkmayan kahraman, bir dizi klasik Fleabag anı aracılığıyla sevimsiz olmakla ilişkilendirilebilir olmak arasında gidip gelir .

Fleabag, yalnızca iki sezon boyunca yayınlanmasına rağmen büyük bir kritik başarı elde etti ve Waller-Bridge’i yıldızlığa taşırken on yılın en iyi şovlarından biri olarak selamlandı. Deadpool’un kendisini diğer süper kahraman filmlerinden ayırmasına benzer şekilde, Fleabag’ın seyirciyle etkileşime girerken dördüncü duvarı yıkma şekli, onu diğer komedi dizilerinden ayırmaya yardımcı oluyor .

10‘Arrested Development’ (2003 – 2019)

Arrested Development'taki Bluth ailesi birlikte poz veriyor.
Netflix üzerinden görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

Zengin Bluth ailesi babalarının tutuklandığını ve mal varlıklarına el konulduğunu görünce en büyük korkuları olan fakirlikle karşı karşıya kalırlar. Kendi başlarının çaresine bakamayan tuhaf aile, klanın normale en yakın oğlunu büyütmeye çalışan dul bir baba olan ortanca çocuk Michael’a ( Patrick Bateman ) dönüşür.

Bir kült favori olan Arrested Development , hiçbir zaman büyük bir ana akım başarı elde edememesine rağmen 21. yüzyılın en iyi şovlarından biri olarak övüldü. Michael Cera ve Will Arnett gibi türdeki en iyi karakterlerden bazılarına hayat veren dizi sayesinde yıldızlığa başlayan harika bir oyuncu kadrosuyla dolu.

9‘The Boys’ (2019 – )

The Boys'da Homelander ve Queen Maeve
Prime Video ile görüntü

IMDb Puanı: 8.7/10

Süper kahramanların olması gereken kahramanlar olmadığı bir dünyada geçen The Boys , süper kahramanları hizada tutmaktan sorumlu itibarlı çeteyi takip ediyor. Bu yozlaşmış süper kahramanlar, masum sivillere zarar vermek için güçlerini kötüye kullanırken, güçsüz Çocuklar doğru olan için her şeye rağmen savaşır.

Yakın zamanda çıkış yapan bir hit olan The Boys’un mizahı olabildiğince karanlık. Masumlar, gülmek için oynanan gülünç The Boys sahnelerinde kahramanları tarafından düzenli olarak taciz edilirken , “süper”lerin kendileri de kenarlarda oldukça kabadır. Her şey, süper kahraman alemine hakim olan MCU’nun PG dereceli maskaralıklarından güzel bir palet temizleyici yapar.

8‘Chappelle’s Show’ (2003 – 2006)

Dave Chappelle, Chappelle's Show'da Prens rolünde
Comedy Central aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.8/10

Dave Chappelle’in stand-up’ını skeç komedisiyle birleştiren Chappelle’s Show , izleyiciler arasında büyük bir hit oldu. Chappelle genellikle ırk gibi tartışmalı konuları hedef aldı ve onları büyük kahkahalar için mayınladı ve aynı zamanda Charlie Murphy’nin Prince’in evine yaptığı gözleme ve basketbol ziyareti gibi pek çok unutulmaz skeç sundu .

Chappelle’in imajı, son yıllarda transfobik yorumlar nedeniyle ciddi bir darbe aldı. Chappelle’s Show, komik, genellikle nefes kesici bir eser olarak duruyor. Konular hakkında gerçek yorumlar sunmaya devam ederken tabu konuları ele almaya cesaret etti.

7‘BoJack Horseman’ (2014 – 2020)

BoJack Horseman'da korkuluğa yaslanan Bojack üzgün görünüyor
Netflix üzerinden görüntü

IMDb Puanı: 8.8/10

Hayvanların konuşabildiği ve insanlarla eşit muamele gördüğü bir dünyada geçen BoJack Horseman , solan yıldızlığını geri kazanmak için kendi kendini yok eden yolunda unvanlı karakteri takip ediyor. 80’lerde popüler bir sitcom yıldızı olan BoJack, madde bağımlılığı ve akıl sağlığı ile yaşarken kariyerine geri dönmeye çalışır.

Netflix’in en iyi orijinal dizilerinden biri olan BoJack Horseman , benzer sorunlardan muzdarip olanları asla küçümsemeden ruh sağlığına yaklaşımıyla övüldü. BoJack gerçekten korkunç şeyler yaparken, daha iyi (at) bir adam olmaya çalışırken ve çoğu zaman başarısız olurken, onu desteklememek zor.

6– ‘Ted Lasso’ (2020 – )

Jason Sudeikis, Ted Lasso'da kenardan koçluk yapıyor
Apple TV aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.8/10

Ted Lasso ( Jason Sudeikis ), İngiltere Premier Ligi’nde bir futbol takımının teknik direktörü olması için işe alınır. Tek sorun, Lasso’nun futbol hakkında hiçbir şey bilmemesi, tek deneyiminin üniversitede bir Amerikan futbolu koçu olması. Kulübü gizlice yerle bir etmek için tutulan Lasso’nun coşkulu koçluk tarzı, bunun yerine kulübün başarıya ulaştığını görür.

Ted Lasso , Sudeikis’in büyüleyici başrol performansıyla sayısız izleyiciyi kendine çekmesiyle kısa sürede sevilen bir program haline geldi. Ted Lasso,kimseyi küçümseyerek komedi bulmak yerine,tıpkı Lasso’nun oyuncularını kazanması gibi, ilham verici iyimserliği sayesinde izleyicileri kendine çeken sağlıklı bir dizi.

5‘It’s Always Sunny in Philadelphia’ (2005 – )

It's Always Sunny in Philadelphia'da çete sokakta kafası karışmış görünüyor.
FXX aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.8/10

Oyuncu kadrosunu Seinfeld’den bu yana bir komedideki en sevimsiz başrol oyuncuları olarak sunan It’s Always Sunny in Philadelphia , Paddy’s Pub’ın sahiplerini konu alıyor. Görünüşe göre başarılı bir işi nasıl yürüteceklerine dair hiçbir fikirleri olmayan Charlie, Mac, Dennis, Dee ve Frank bunun yerine sayısız aptalca entrikaya girişerek bir dizi inanılmaz ve komik durumla sonuçlanır.

Hızla kült statüsü kazanan Always Sunny , vahşi karakterleri genellikle kendilerinin ve çevrelerindekilerin hayatını mahvettiğinden, karanlık komedi anlayışı nedeniyle popülerdir. Okuma yazma bilmeyen Charlie ( Charlie Day ) ve sosyopatik Dennis ( Glenn Howerton ) gibi karakterler türün ikonları haline gelirken, dizi 18. sezona doğru ilerlerken hiçbir durma belirtisi göstermiyor.

4‘Nathan for You’ (2013 – 2017)

Nathan Fielder, Nathan for You'da bir dizüstü bilgisayarın başında oturuyor
Comedy Central aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.9/10

Kendisinin kurgusal bir versiyonunu canlandıran Nathan Fielder , ortaklarının inanamayacağı tuhaf pazarlama stratejileri ve teklifler uydurarak şirketlere yardım etmeye çalışan bir iş danışmanıdır. Nathan Fielder bu entrikaları hayata geçirirken , hem bir işi satmak için ne kadar ileri gittiğine, hem de karşılaştığı kişilerin tepkilerine gülüyor.

Borat’a benzer şekilde Nathan for You’nun yıldızları, Fielder’ın onlara yardım etmeye çalışan gerçek bir danışman olduğuna inanarak bir komedi dizisinin parçası olduklarını bilmiyorlar. En popülerlerinden biri, Los Angeles’ta açılan ve çok dikkat çeken popüler kahve zincirinin bir parodisi olan Dumb Starbucks olmak üzere, dizinin pazarlama stratejilerinden birkaçı haber oldu.

3‘Gravity Falls’ (2012 – 2016)

Dipper ve Mabel 'Gravity Falls'ta çalıların arasından izliyor
Disney aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 8.9/10

Küçük ikizler Dipper ve Mabel, yazı büyük amcalarıyla geçirmek için Gravity Falls’a gittiklerinde, tuhaf olaylar ve doğaüstü olaylar yaşamaya başlarlar. Çocuklar, büyük amcalarının turist dükkanını yönetmesine yardım ederken kasabanın tüm gizemlerini çözmeye kararlı bir şekilde hızla araştırmacı olurlar.

Sadece iki sezon yayında olmasına rağmen, Gravity Falls kritik bir sevgiliydi ve gösteriye olan sevgilerini çevrimiçi olarak sergilemeye devam eden tutkulu bir hayran kitlesi oluşturdu. Gravity Falls , bir çocuk çizgi filmi olarak sunulsa da sevimli karakterleri ve zekice kurgulanmış kurgusuyla her yaştan izleyiciye hitap eden bir komedi dizisi.

2‘The Office’ (2005 – 2013)

The Office oyuncu kadrosu
NBC aracılığıyla görüntü

IMDb Puanı: 9/10

Dunder Mifflin Paper Company’nin işyerinde geçen bir maket belgesel olan The Office , çok çeşitli çalışanları günlerini yaşarken takip ediyor. Eksantrik yönetici Michael Scott ( Steve Carell ) liderliğindeki personelin başı her hafta, genellikle Michael’ın evrensel olarak sevilmeye çalışırken yaptığı maskaralıkların bir sonucu olarak, her zaman belaya girer.

İnternetin en sevilen programı The Office’in her parçası görünüşte GIF formuna uyarlanmış. Orijinal İngiltere dizisinin yeniden yapımı olan The Office US, birçok yeniden yapımın başaramadığı şeyi başardı ve bu, Amerikan versiyonu orijinalinden yedi sezon daha uzun yaşadığı için ilhamından daha popüler hale geldi.

1‘Rick and Morty’ (2013 – )

Rick ve Morty lavın içine düşüyor
Yetişkin Yüzme Yoluyla Görüntü

IMDb Puanı: 9.1/10

Sorunlu bilim adamı Rick, yetişkin kızı ve ailesinin yanına taşındığında, torunu Morty’yi her türlü çılgın maceranın içine sürükler. Her bölümde çift, Rick’in vahşi deneylerinden birinin neden olduğu tuhaf bir durumla uğraşırken, genellikle ailenin geri kalanının da dahil olduğunu görür.

Şu anda yayınlanmakta olan en popüler TV programlarından biri olan Rick and Morty , sıra dışı doğası ve öngörülemeyen hikaye anlatımı sayesinde geniş ve sadık bir hayran kitlesi oluşturdu. Altı sezonu boyunca kesinlikle bazı yanlış adımlar atılmış olsa da, şov tüm silindirleri ateşlediğinde, TV’deki en iyi komedi dizilerinden biri haline geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Denis Villeneuve: Dune Üçlemesi “Dune: Messiah” İle Bitecek

Yönetmen, üç bölümlük bir uzay destanını görkemli bir şekilde bitirmeyi planladığını doğruladı. Dün, Dune: Part Two için merakla beklenen sinema fragmanı Warner Brothers tarafından yayınlandı. Dune kitap serisinin sadık hayranları, Timothée Chalamet tarafından canlandırılan…